Arheolozi iz Meksika tvrde da se u kripti nalazilo preko 400 posuda sa pepelom pokojnika od kojih su Maje pravile ritualne predmete koji su korišćeni za igru.

Tonina se nalazi u visoravni Čijapas u južnom Meksiku i u prevodu sa celtalskog jezika znači "kuća od kamena", dok se prema najranijim izveštajima Maja ona prvobitno zvala Po'p ili Popo.
VII ~ VIII century to meet the maya people that built the city-mountain of Toninápic.twitter.com/UQKDop0yCF
— ged (@estudioged)December 12, 2020
Istraživanjem lokaliteta, areholozi su utvrdili da se u njemu nalaze grupe hramova-piramida na terasama koje se uzdižu iznad centralnog trga. Pored njih otkriveni su i dva terena za ritalne igre loptom i preko 100 spomenika koji datiraju iz perioda od 6. do 9. veka n.e..
Danas se ove građevine smatraju klasičnim primerima majanske arhitekture, ali i izvorom informacija o nekadašnjem životu ljudi. Prilikom istraživanja jedne od hramova-piramida tokom 2020. godine, otkriven je lavirint podzemnih prolaza i prostorija povezanih stepenicama. Jedan od njih je vodio do kripte čija dubina je iznosila 8 m.
The Maya city of Tonina, Mexico.
— Digital Maps of the Ancient World (@DigitalMapsAW)January 23, 2022
It tussled with the powerful city-states of Calakmul and Palenque for much of its history, which suggests the city was an central player on the political landscape of the Late Classic era.
Images: Robin Heyworth#AncientSiteSundaypic.twitter.com/R9SrxnxW9J
Nakon detaljnih analiza je utvrđeno da prostorija potiče iz 7. ili 8. veka, dok je u njenoj unutrašnjosti otkrivena mala niša sa preko 400 posuda ispunjenih spaljenim pokojnicima, ugljem, gumom i korenjem. Nakon mikroskopskih pretraga naučnici su shvatili da tragovi koje su našli ukazuju na "sastojke" koji su najverovatnije korišćeni prilikom izrade lopti za ritualne igre na igralištima u Tonini.
Kontekst nalaza ukazuje da su pokojnici bili pripadnici visoke aristokratije i vladari, a sam proces prema mišljenju arheologa Huana Jadeuna je trebao da predstavlja "transformaciju tela" koja im je omogućila da žive nakon smrti. Njegov zaključak je da nova otkrića u Tonini pružaju dokaze o religiji Maja i ukazuju na to koliko je pogled na svet kod mezoameričkih domorodačkih naroda bio kompleksan.