Istraživači su obajvili da su u drevnoj grobnici Beit Šearim, pronašli natpis koji upozorava ljude da se drže podalje i puste pokojnika da počiva u miru.

Beit Šearim se danas nalazi u Donjoj Galileji, a tokom perioda Mišnaika i Talmuda predstavljalo je centalno naselje jevreja - od 2. do 5. veka nove ere. Jevrejski savet se tamo preselio nakon razaranja Jerusalima 70. godine nove ere i stvorio važan centar jevrejskog učenja i kulture.
Dva natpisa koja su pronađena na nekropoli Beit Šerima potiču iz prelaznog perioda, a jedan od njih upozorava ljude da se drže podalje od grobnice ili će ih stići prokletstvo.
An ominous and bloody-looking burial inscription warning people to stay away and let the deceased rest in peace was found in an ancient cave tomb in Beit She’arim.#Cursed|#Archeologyhttps://t.co/BthwhejiJJ
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post)June 2, 2022
Drevna kletva
U unutrašnjoj komori jedne od grobnica, otkrivena su dva natpisa ispisana crvenom bojom na grčkom jeziku. Profesor antičke istorije na Univerzitetu u Tel Avivu Džonatan Prajs je dešifrovao oba. Stoga znamo da je na manjem - koji je pronađen na krečnjačkom zidu u blizini grobnice - stajalo ispisano ime "Juda", za koga arheolozi veruju da je bio vlasnik grobnice.
Dok je veći natpis pronađen na kamenoj ploči naslonjenoj na otvor iste niše, a sastojao se od osam redova koji upozoravaju ljude da se drže dalje od Jakova "Preobraćenika". Natpis ispisan crvenom bojom glasi: "Jakov Preobraćenik se zaklinje da će prokleti svakoga ko bi otvorio ovaj grob, tako da ga niko neće ni otvoriti. U vreme smrti imao je 60 godina."
Poslednje reči kletve napisane su drugim pismom i istraživači veruju da ih je možda napisao neko drugi nakon njegove smrti.
Jedinstven nalaz
Kletva na grčkom jeziku je prema tvrdnjama naučnika prvi pogrebni natpis koji je pronađen u pećinama Beit Šearima u poslednjih 65 godina i prvi otkriveni natpis koji pominje da je preminula osoba bila preobraćena.
Istraživači sugerišu kako natpisi koji svedoče o preobraćenicima nisu uobičajeni, kao i da svi prethodno otkriveni pripadaju ranom rimskom periodu - vremenu kada je judaizam bio dominantan u Judeji.
"Natpis potiče iz kasnorimskog ili ranovizantijskog perioda, kada hrišćanstvo jača.", rekao je profesor Adi Erlih koji vodi iskopavanja u Beit Šearimu. Naučnici pretpostavljaju da se pokojnik preobratio iz hrišćanstva ili nekog paganskog kulta koji je bio popularan u kasnom rimskom periodu - kao što su Izidin ili Mitrin kult.