Skije su bile su nekoliko puta popravljane, što je znak da su bile mnogo vredne da bi se brzo menjale.
Godine 2014. norveški arheolozi su pronašli usamljenu drvenu skiju na vrhu planine, gde je 1300 godina bila zarobljena u ledu i veoma dobro očuvana.
Budući da skije dolaze u paru, arheolozi su nadzirali led, čekajući letnje temperature i otapanje u potrazi za letnjim otopljavanjima koja bi mogla da otkriju i drugu, prenosi Science.
In 2014, Norwegian archaeologists found a lone wooden ski on a mountaintop. Seven years later, a team found the second ski, making this find the best preserved prehistoric pair of skis on record.https://t.co/Tq7WRb4lqK
— News from Science (@NewsfromScience)October 5, 2021
Sedam godina kasnije, njihovo strpljenje se isplatilo: krajem septembra tim je pronašao drugu skiju! Dugačka je 187 centimetara i široka 17, delimično ukopana u otopljeni led, samo 5 metara od mesta gde je otkrivena prva skija.
Ovo su najbolje očuvane praistorijske skije do sada, objavili su naučnici. Komadi skija i pećinska umetnost na kojoj je prikazano skijanje datira još od 6.000. godine pre nove ere, ali nikada do sada nije otkrivena skija sa netaknutim vezama koje pokazuju kako su se skije koristile.
Skije su se koristile zimi za transport, bile su nekoliko puta popravljane, što je znak da su bile mnogo vredne da bi se brzo menjale. Nisu identične.
Istraživači su ranije mislili da su skije možda bile obložene krznom, zbog prianjanja uzbrdo, međutim široki žleb koji prolazi duž centralnog dela otkrivene skije ne bi imao svrhu da je bio pokriven - što ukazuje na to da krzno ipak nije bilo sastavni deo.
Otkriće ostavlja jedno veliko pitanje: Šta se dogodilo sa njihovim vlasnikom? Možda skliznule drevnim skijašima i izgubile se u snegu, pa nisu mogli da ih pronađu. Ili je možda zbog nesreće tokom skijanja drevni skijaš bio previše povređen da bi se sa visine spustio na sigurno. U tom slučaju, led bi mogao da ima još iznenađenja.