Ovaj nalaz opisan je kao "izuzetan" i "u izvrsnom stanju očuvanosti", a stručnjaci veruju da je verovatno korišćena za svečanosti i parade.
Kočija je pronađena u dvospratnom tremu koji je bio povezan sa stajama drevne vile u mestu Civita Giuliana, severno od zidina drevnog grada.
Ceremonijalna kočija ima "gvozdene komponente, prelepe ukrase od bronze i lima, kao i užad i cvetni ukras koji su gotovo netaknuti", stoji u opisu koji su dali arheolozi.
Izvor: Profimedia/Shutterstock
Ukrasi na kočijama Foto: Profimedia/AFP PHOTO / POMPEII ARCHAELOGICAL PARK / HANDOUT
Arheolozi kažu da su napori da na bezbedan način "oslobode" kočije trajali nedeljama nakon što su se prvi put pojavili njeni obrisi tokom iskopavanja 7. januara.
Zbog krhkosti uključenih materijala oni su posebnim tehnikama vršili iskopavanja, uključujući kalupe od gipsa.
Otežavajuću okolnost presdtavljali su i pljačkaši koji koriste ilegalne tunele do nalazišta, te je iskopavanje izvedeno u saradnji sa lokalnom policijom.
'Izvanredno otkriće'
Zvaničnici su opisali kočiju kao paralelnu među ostalim nalazima u Italiji.
"Ovo je izvanredno otkriće koje unapređuje naše razumevanje drevnog sveta", rekao je Masimo Osana, direktor nalazišta, u saopštenju za štampu.
Rekao je da neki ukrasi na kočijama aludiraju na to da se ona koristila za svečanosti, uključujući i ceremonije venčanja.
"S obzirom na to da drevni izvori aludiraju na upotrebu ceremonijalnih kočija od strane sveštenica i dama, ne može se isključiti mogućnost da je ovo mogla biti kočija koja se koristila za rituale u vezi sa brakom, za vođenje neveste do njenog novog domaćinstva", rekao je on.
Drevni grad, koji se nalazi na oko 23 km (14 milja) jugoistočno od Napulja, nalazi se pod zaštitom Uneske.
Obično je jedno od najpopularnijih italijanskih turističkih mesta, ali je trenutno zatvoreno zbog pandemije koronavirusa.