NASA je predstavila prototip svemirskog odela koje bi mogli da nose sledeći astronauti (ali i astronautkinje) koji odu na Mesec, a evo kako ona izgledaju...
Kada je NASA dizajnirala svoje prvo svemirsko odelo, ono je bilo prilagođeno isključivo muškoj posadi koja je letela u ranim 1960-im i sletela na Mesec 1969. godine. Međutim, kako je NASA postala sve raznovrsnija agencija, kako u svemiru, tako i na Zemlji, ograničenje u odelima je postao rastući problem.
Od poslednje lunarne misije 1972. godine, više od 40 žena letelo je u svemirskom šatlu ili provelo vreme na Međunarodnoj svemirskoj stanici. U martu 2019. godine, Nasini službenici otkazali su prvu svemirsku šetnju u ženskom sastavu, zato što nije bilo dovoljno odela koje bi odgovaralo svima.
Ipak, Nasa je odlučila da nadoknadi ovaj fijasko tako što je najzad dizajnirala svemirsko odelo za koje tvrdi da odgovara svakom ljudskom telu.
"Ovo je prvo odelo koje smo dizajnirali u poslednjih 40 godina. Želimo da ono omogući našim astronima da budu i naučnici na površini Meseca", rekao je Kris Hansen, menadžer u Nasinom odeljenju za dizajn odela.
Novo odelo dizajnirano je za misiju Artemis 2024. godine, kada se očekuje da prva žena krene na Mesec (ukoliko NASA uspešno napravi i dizajnira raketu i kapsulu koja bi stigla tamo). Odelo će astronautima pružiti veću fleksibilnost, omogućavajući im da se sagnu i pokupe kamenje, voze rover ili normalno hodaju.
Nova odela će takođe štititi astronaute od zračenja, mesečeve prašine koja je prodirala u stara odela, kao i od temperature u rasponu od 250 do – 250 stepeni. Iako su sintetičke tkanine novih odela slične materijalu koji NASA koristi od 1990. godine, nova odela su poboljšana elektronikom, ekološkim filterima i sistemom za kontrolu pritiska. Da bi u odelo stao astronaut bilo koje veličine, ono dolazi sa modularnim komponentama preko grudi i struka koje se mogu zakačiti ili proširiti, a takođe će se lakše oblačiti i skidati.