National Geographic kanal vraća svet u zlatno doba svemira, premijerom dvosatnog dokumentarca Toma Dženingsa, koji prikazuje neemitovane snimke sa misije i retke fotografije svih 12 misija kako bi predstavio celu priču o Apolo svemirskom ...
“Ovo je mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo”, rečenica je koju je Nil Armstrong izgovorio 20. jula 1969. godine, kada je silaskom niz kratke stepenice postao prvi čovek koji je kročio na Mesec. Više od pola miliona ljudi pratilo je njegove korake preko TV ekrana. Apolo 11 je postala prva letelica koja je spustila čoveka na Mesec, a ovaj postupak zauvek je pomerio granice poznate čovečanstvu. Astronauti Armstrong, Majkl Kolins i Baz Oldrin završili su svojim poduhvatom Svemirsku trku.
Na 50. godišnjicu događaja koji je promenio svet, National Geographic posvećuje čitav mesec Svemiru. Mesec Svemira otpočeće dvosatnim dokumentarcem “Apolo: Misije do Meseca”, za čiju premijeru je rezervisan 07. jul u 21:55h. Reditelj i izvršni producent filma je Tom Dženings, dobitnik nagrada Emi i Pibodi (“Katastrofa Čelendžera: Izgubljeni snimci”, ”Dajana: Prema njenim rečima”).
Film spaja preko 500 sati video-snimaka, 800 sati zvučnih zapisa i 10.000 fotografija, koristeći Dženingsov poznati stil prepričavanja kako bi odveo gledaoce iza scene. Ovaj intimni serijal prikazuje ceo raspon Nasinog Apolo svemirskog programa, od tragične Apolo 1 misije, u kojoj je poginulo troje astronauta, do poslednjeg leta, kojim je program završen.
Nil Armstrong
- “Uz pomoć zvučnih i video-zapisa hrabrih astronauta, Apolo: Misije do Meseca, prikazuje sva dešavanja i zvukove koji nas vode nazad u zlatno doba svemira”, kaže Dženings.
Film prikazuje nedavno razvijene materijale i dosad neemitovane zvučne snimke, kako bi prikazao ključne trenutke u želji Amerike da sleti na Mesec pre 1970. Serijal nema naratora niti savremene komentatore, misije su prikazane isključivo kroz arhivske televizijske snimke, radijske prenose, kućne snimke i filmske i zvučne snimke iz kontrolne sobe Nase, kao i snimke crnih kutija iz Apolo kapsula i sinhronizaciju zvučnih snimaka sa gramofonskih traka iz kontrolne sobe.
“Apolo: Misije do Meseca” prikazuje ne samo šta se dešavalo u kontrolnoj sobi već i u domovima porodica i prijatelja koji su posmatrali dok njihovi voljeni poleću u nebesa.”, navodi Dženings. “Čitav svet na trenutak je stao da se divi neverovatnoj hrabrosti i optimizmu koji je Apolo predstavljao.”
“Serijal je prepun intimnih trenutaka koji će vas držati na ivici stolice i prikazati lik junaštva u vreme kada su naša država i čitav svet bili duboko razdvojeni. Apolo je obnovio našu zagriženost prema istraživanju svemira koje je duboko utkano u naš DNK i čini srž kanala National Geographic. Sada, 50 godina kasnije, ovaj film ne bi mogao biti savremeniji, on nas podseća na sve ono što možemo zajedno da ostvarimo i ima moć da nas sve preobrati”, smatra izvršni potpredsednik svetskog neautorskog sadržaja za National Geographic, Džef Danijels.
Filmska muzika, koju su komponovali Džejms Everingam za Bleeding Fingers Music i producent nagrađen Oskarom, Zlatnim globusom, nagradom Toni i Gremijem, Hans Cimer i Esel Emanuel, nominovan za nagradu Emi, prikazuje dušu tog vremena. Muziku čini uglavnom orkestarsko izvođenje elektronski obrađeno da bi se prilagodilo 1960-im. Muzika dolazi od otvorenih frekvencija misije Apolo, sa frekvencija Keplerove zvezde i Sputnjikovog telemetrijskog Odašiljača.