Istraživači tvrde da su pronašli najstariju pivaru na svetu s ostacima piva starog 13.000 godina.
Arheolozi su u pećini u blizini grada Haife u Izraelu otkrili lokalitet za koji se smatra da je najstarije mesto za proizvodnju alkohola, od pre 13 hiljada godina.
"Ovo je najraniji dokaz o proizvodnji alkohola za koji znamo", rekao je Dani Nadel, jedan od arheologa sa univerziteta u Haifi.
Nejasno je koja se tačno vrsta alkohola proizvodila tamo, kazao je Nadel, uz šalu da "nisu pronašli baš flaše piva". Arheolozi veruju da bi mogla biti reč o nekoj vrsti fermentisane kaše.
"Kuvali su nešto što je sadržalo poštenu količinu alkohola", rekao je Nadel, objašnjavajući kako se priprema oslanjala na fermentisanje žitarica, što je i danas ključan proces u proizvodnji piva.
Archaeologists may have unearthed world’s oldest brewery https://t.co/rQ2a7y39Qn
— PaleoAnthropology+ (@Qafzeh) September 18, 2018
U pećini Rakefet, gde su arheolozi pronašli tragove zamrznutih žitarica u rupama na tlu, proizvodile su se tek manje količine alkohola.
Saznajte i Kakvog je ukusa 170 godina staro pivo pronađeno u olupini jednog broda?
Pećina je takođe korišćena za sahranjivanje mrtvih za vreme natufijske kulture, što su Nadel i drugi istraživači utvrdili tokom prethodnih iskopavanja.
Natufijska kultura je počela pre oko 15 hiljada godina na prostoru istočno-mediteranske regije. Izraelski istraživači veruju da se alkohol možda proizvodio kao deo ceremonije Natufijanaca.