Laser satelita GOES-16 je napravio fotografije Sunca 29. januara koristeći šest talasnih dužina svetlosti i otkrio neobičnosti na južnoj sunčevoj atmosferi. Pogledajte o čemu je reč...
Satelit GOES-16 je zabeležio prvu sliku Sunca na kojoj je uočena rupa na koroni, zoni sunčeve atmosfere.
Sunce dostiže svoj minimum u svom ciklusu aktivnosti od 11 godina, a kao rezultat su erupcije i koronalne eksplozije, koje šalju naelektrisane čestice u kosmos koji se ponekad sudara sa Zemljom, piše Space.
To znači da su koronalne rupe primarno vremenski fenomen u svemiru, kažu iz Nase. Jednu sliku je zabeležio satelit Nacionalne administracije za okean i atmosferu 29. januara ove godine.
A Hole in the Sun's Atmosphere: The 1st Solar Views from New Satellite https://t.co/XQ66yuPw10pic.twitter.com/Y3CCqMr6v0
— SPACE.com (@SPACEdotcom) March 1, 2017
„Koronalne rupe su područja gde korona Sunca postaje tamnija zbog plazme koja ima brze tokove otvorene ka međuplanetarnom prostoru, što rezultira hladnijom regijom manje gustine u poređenju s njenim okruženjem“, kaže NASA.
Nove slike satelita su zabeležene solarnim ultraljubičastim laserom (SUVI), teleskopom koji posmatra Sunce u eksttemnom opsegu ultraljubičastih talasnih dužina i koji je osmišljen da posmatra ceo sunčev disk 24 sata dnevno kako bi konstantne obezbeđivao informacije o sunčevoj aktivnosti.