Zahvaljujući modernoj digitalnoj tehnologiji, došlo se do neverovatnog otkrića. Rekonstruisano je lice jedne od sedam neolitskih Jerihonskih glava ispunjenih zemljom, premazanih malterom i s školjama umesto očiju koje su pronađene ...
Naučnici su konačno odgonetnuli jedan od najvažnijih artekfakata u Britanskom muzeju - Jerihonsku lobanju - otkrivajući lice čoveka čiji su ostaci stari 9.500 godina.
Jerihonska glava se takođe smatra najstariji potretom u muzejskoj kolekciji i do nedavno je bila veoma misteriozna: skraćena ljudska lobanja prekrivena dotrajalim gipsom sa očnim jabučicama u koje su postavljene morske školjke.
Zahvaljući modernoj digitalnoj tehnologiji, 3D štampanju i forenzičkim tehnikama rekonstrukcije, stručnjaci su otkrili lice individue unutar Jerihonske lobanje i ispostavilo se da je u pitanju muškarac od četrdesetak godina sa slomljenim nosom.
Neverovatno otkriće 1953. godine
Jerihonska lobanja je jedna od sedam izgipsanih i ukrašenih neolitskih lobanja koje je iskopala arheološkinja Ketlin Kenjon1953. godine na nalazištu Tell es-Sultan, blizu modernog Jerihona.
„Shvatili smo sa oduševljenjem da gledamo u portret muškarca koji je živeo i umro pre više od 7.000 godina“, izjavila je tada Kenjonova zaNational Geographic.
I dok se sedam lobanja razlikovalo u detaljima, sve su prvobitno bile punjene zemljom kako bi podržale delikatne kosti lica pre nego što se naneo vlažan malter kako bi se stvorile individualne crte lica poput ušiju, obraza i nosa. Male morske školjke su stavljene na mesto očiju, a neke lobanje su imale tragove boje.
Nakon ovog otkrića, više od 50 takvih ukrašenih lobanja je otkriveno u neolitskim nalazištima od Bliskog istoka do centralne Turske.
I dok se istraživači slažu da su ovi objekti predstavljali rani oblik bogosluženja predaka,malo se zna ko je bio odabran da bude ovekovečen u gipsu hiljadama godina ranije i zašto.
Na sledećoj strani pogledajte kako izgleda 3D model Jerihonske glave >>>