Većina korisnika pametnih telefona se nakon nekoliko meseci suočava s istim problemom - sve češće i češće posežu za punjačem. Međutim, naučnici sa Univerziteta Centralna Florida su sve bliži neverovatnog otkrića.
Tim naučnika sa Univerziteta Centralne Floride razvio je novi proces za pravljenje fleksibilnih superkondenzatora koji čuvaju više energije i mogu da se pune više od 30.000 puta bez značajnog oštećenja.
Nova metoda sa univerzitetskog centra za tehnologiju i nanonauku mogla da bi da bude revolucionarna u tehnološkom smislu i za mobilne telefone i električna vozila.
„Ukoliko bi se baterije zamenile ovim superkondenzatorima, mogli biste da napunite mobilne telefone za nekoliko sekundi i ne bi vam bio potreban punjač više od nedelju dana“, kaže Nitin Choudhary za časopis ACS Nano, piše Phys.
Otkrijte i Jeste li znali da krompir može da posluži umesto baterije?
Svi koji imaju pametne telefone prepoznaju problem: nakon otprilike 18 meseci, funkcija baterije kreće da opada i morate sve češće i češće da punite bateriju svog telefona.
Naučnici su analizirali upotrebu nanomaterijala kako bi poboljšali superkondenzatore koji bi mogli da poboljšaju ili čak zamene baterije u električnim uređajima.
To je pomalo nezgodno, jer bi superkondenzator koji zadržava onoliko energije koliko litijum-jonska baterija trebalo da bude mnogo, mnogo veći.
Crno, crnje, vantablek: 6 činjenica o najtamnijem materijalu na svetu
Tim naučnika je eksperimentisao sa primenom novootkrivenih dvodimenzionalnih materijala koji su debljine nekoliko atoma. Drugi naučnici su se trudili da isprobaju formulu s grafenom i drugim dvodimenzionalnim materijalima, ali sa polovičnim uspehom.