Samo sat vremena pored obale jezera Karačaj na planini Ural je dovoljno da vaš život ozbiljno ugrozi.
Radijacija izmerena 1990. godine u okolini ovog jezera je sto puta veća od količine radijacije kojoj američki radnik po zakonu sme da bude izložen za period od godinu dana. Potrebno je manje od sat vremena da zdrava osoba umre od zračenja tolike količine radijacije.
Ovde nije reč o prirodnom fenomenu, već su radijacija i zagađenje rezultat ulivanja otpadnih voda iz najveće nuklearne elektrane u Rusiji.
Saznajte i 9 najopasnijih jezera na svetu
Elektrana je do 1990. godine iz niza razloga bila skrivena i mali broj ljudi je znao za njeno postojanje, a u tom kontekstu nije se puno vodilo računa o ekologiji nedalekog jezera. Karačajsko jezero danas ne izgleda kao pravo jezero. Ono je puno koncentrata kojim se radijacija drži dalje od obale.
Nuklearna elektrana nedaleko jezera građena je u tajnosti od 1945. do 1948., a služila je Staljinu za proizvodnju atomske bombe. Jezero je bilo potrebno zbog hladne vode za reaktore.
Istraživanje:Koliko su najveće reke u Srbiji zagađene?
Gotovo da nije bilo nikakvih ulaganja u zaštitu radnika i okoline, a voda zagađena radijacijom vremenom je ovo mesto učinila najzagađenijim na svetu, bar po statistici vašingtonskog Instituta za nadzor odlaganja nuklearnog otpada.
Izvor: Blic
Zapratite National Geographic Srbija na Instagramu >>>https://www.instagram.com/ngmsrbija/