Kada je na društvenim mrežama objavljena fotografija mužjaka koji drži glavu uginule ženke, mnogi su pomislili da on pati zbog njene smrti. Naučnici smatraju da je reč o nečemu drugom...
Nakon što je Evan Svicer na jednom privatnom posedu u Kvinslandu ovekovečio trenutak kada je mužjak stajao pognut nad telom uginule ženke i pridržavao joj glavu posmatrajući je pažljivo, pomislio je da mužjak tuguje zbog njene smrti.
Evan Switzer says the touching photos he took of the kangaroos went #viral! He's had calls from Italy, US, London... pic.twitter.com/qoQjmZPPI7
— ABC Radio Brisbane (@612brisbane) January 13, 2016
Dr Mark Eldridž, stručnjak za kopnene kičmenjake Istraživačkog instituta Australijskog muzeja, smatra, međutim, da u ovom slučaju nije reč o žalosti, već da je kengur želeo da se pari s ovom ženkom.
Pogledajte:Kenguri su nam sličniji nego što smo mislili
„Mužjak ima veoma mokre nadlaktice, što se kengurima dešava kada su uzbuđeni ili im se tela pregreju – ližu svoje nadlaktice. To mi govori da je mužjak bio veoma uzrujan“, rekao je dr Eldridž.
„Takođe, ako pogledate ove fotografije, primetićete da je doživeo erekciju. Verujem da pokušava da natera ženku da ustane kako bi nastavio udvaranje“, istakao je dr Eldridž i dodao: „Mužjaci mogu da budu prilično agresivni u svojim pokušajima da podstaknu ženke na parenje.“
Kenguri se pare tokom cele godine, ali najčešće tokom leta. Još uvek nije naučno utvrđeno jesu li kenguri sposobni za žalost nakon što ugine neki pripadnik njihove vrste. Međutim, poznato je da sivi kenguri nisu naročito društvene životinje. Kako Eldridž objašnjava, ženke uspostavljaju socijalne veze jedne s drugima – provode vreme s njima i jasno se prepoznaju, ali veze između mužjaka i ženki u društvenom smislu ne postoje.
Pogledajte:I životinjama je potreban zagrljaj
„Mislim da su ljudi posmatrali ove fotografije s antropomorfne tačke gledišta“, kaže Eldridž, „i rekli: 'O, nije li to slatko' – ali ja verujem da je mužjak poručivao ženki da ustane.“