Iako je na Crvenu planetu sleteo 2004. godine, kada mu je prognoziran životni vek od nekoliko meseci, „Oportjuniti“ još uvek istražuje površinu dalekog Marsa.
NASA mu je predviđala rok trajanja od 90 dana, očekujući da mu prašina Marsa blokira napajanje solarnih panela, ali ovaj rover se pokazao vrlo izdržljivim i još obavlja naučne misije.
„Oportjuniti“ svakako „oseća“ zub vremena i ima niz poteškoća sa sistemima, ali uprkos svemu nastavlja misiju.
Pročitajte: Hoće li prvi čovek na Marsu biti – žena?
Lansiranje Oportjunitija Foto: Profimedia
Trenutno proučava oblast bogatu mineralima koji su nastali verovatno u vreme kada je na tom području bilo vode. Da bi stigao do njega, rover je trebalo da „istrči“ ceo maraton – od mesta sletanja do sadašnje lokacije ima tačno 42 kilometra, pa je novo područje nazvano Maratonska dolina.
Kjuriositijev pogled od 360 stepeni na Marsu: Pogledajte lepotu dine Namib
„Oportjuniti pokazuje zdrave nivoe napajanja, pa očekujemo da uspešno završi misiju u Maratonskoj dolini, a potom i nastavi s novim misijama. Preko zime je bio vrlo aktivan jer su mu paneli bili mnogo čistiji nego proteklih zima“, izjavio je ponosni vođa misije Džon Kalas.
Foto: Profimedia
Očekuje se da „Oportjuniti“ nastavi s radom sve do kraja 2016. godine, do kada je obezbeđen budžet za njegove misije. Ipak, moguće je da se produži i nakon tog roka.
Izvor: 24sata.hr