I ova godina biće prepuna pravih poslastica za astronome, a prvu veličanstvenu priliku da uživamo u pogledu imaćemo već u martu.
Pomračenje sunca – 8. mart
U potpunom pomračenju moći će da uživaju narodi južne Azije, od Indonezije do zapadnog Pacifika, dok će delimično pomračenje sunca biti vidljivo u širokom pojasu koji uključuje veći deo Azije i Okeaniju.
Pogledajte:Pomračenje u martu 2015. u Beogradu
Meteorska kiša Eta akvaridi – 6. maj
Eta Aquariids je prva od dveju meteorskih kiša koja se javlja svake godine kao rezultat prolaska Zemlje kroz prašinu koja nastaje usled leta Halejeve komete, a 2016. godine će se pojaviti u noći 6. maja i u satima pre svanuća 7. maja.
Na tamnoj strani severne hemisfere se očekuje oko 30 meteora u roku od sat vremena, dok ljudi na južnoj hemisferi mogu da očekuju oko 60 meteora tokom sat vremena.
Meteorska kiša Perseida:Veličanstven pogled na nebo iznad naše planete
Prolazak Merkura – 9. maj
Ljubitelji nebeskih fenomena moći da uživaju u prolasku Merkura ispred Sunca u ponedeljak, 9. maja, a to će biti prvi prolazak tokom proteklih deset godina.
Planete u istoj ravni – 23. avgust
U noći između 23. i 24. avgusta, Mars i Saturn će se naći u istoj ravni, zajedno s Antaresom, najsjanijom zvezdom u sazvežđu Škorpije.
Otkrijtekakvu je ulogu Jupiter imao u formiranju ranog Sunčevog sistema
Susret Venere i Jupitera – 27. avgust
Dva najsvetlija nebeska tela nakon Sunca i Meseca približiće se jedno drugom 27. avgusta.
Mars i Laguna – 28. septembar
Dok će Mars biti najveći i najsvetliji na nebu ranije u toku godine (krajem maja i početkom juna), 28. septembra će se susresti i s nebulom Laguna (Mesje 8), emisionu maglu gasa i prašine u savežđu Strelac.
Pročitajte: I Mars bi mogao da dobije planetarne prstenove?