Naučnici su otkrili novu strukturu ugljenika koja je i čvršća i sjajnika od dijamanta, prenose strani mediji.
Ova posebna struktura se zove Q-carbon i svetli čak i pri najmanjem izlaganju svetlosti, što je čini podobnom za razvijanje novih tehnologija.
Do ovog otkrića došao je tim stručnjaka iz Severne Karoline, koji je objasnio da se Q-carbon može dobiti jedino u laboratoriji, tako da ga možemo smatrati veštačkom formom dijamanta.
Saznajte i: Kako od tekile napraviti – dijamant?
Jedino mesto na kome bi se u teoriji mogao naći u prirodi može biti jezgro nekih udaljenih planeta, objašnjavaju naučnici, ali dok se ova tvrdnja eksperimentalno ne dokaže, ovakav oblik ugljenika je moguće napraviti samo u laboratorijskim uslovima. Q-karbon nastaje tako što se postavlja na površine poput stakla i oblaže amorfnim oblicima ugljenika. Nakon toga, laserski zraci menjaju ovu strukturu delujući pet miliona puta u sekundi, što dovodi do porasta temperature na čak 3.727 stepeni Celzijusove skale. Nakon toga se ugljenik hladi.
‘Q-carbon’ may offer quick route to diamonds: https://t.co/GNodlOGi4vpic.twitter.com/aIe8m9obGi
— Science News (@ScienceNews) December 4, 2015
Otkrijte i: U Bocvani iskopan najveći dijamant u proteklih 110 godina
Ovo otkriće je veoma impresivno, ali treba da prođe mnogo vremena pre nego što ovakva struktura bude spremna za komercijalnu upotrebu. Tim istraživača za sada može da proizvede samo listove ove strukture i to debljine od 20 do 500 nanometara, što je oko 100 puta tanje od ljudske vlasi.
Zablude u koje verujete: Dijamant je najtvrđa supstanca
Džej Narajan, vođa tima koji je sproveo istraživanje, objašnjava da smo stručnjaci danas mogu da naprave tanke prevlake od ovog materijala, ali da je još uvek rano za procenu svih koristi koje bismo imali od ove neobične strukture.