Kako je led na kanadskom Arktiku sve tanji, Inuiti koriste izlete s kampovanjem da svoje mlade poduče kako da prežive u divljini – i očuvaju svoju kulturu.
Izvor: Foto: AKEJŠA DŽONSON
U PROLEĆE, KAD ŽIVOTINJE MIGRIRAJU NA SEVER, a sunce nikad ne zalazi, Inuiti vode svoju decu na višenedeljna kampovanja po kanadskom Arktiku. Tom prilikom ih uče lovačkim veštinama i kulturnim vrednostima koje se prenose s kolena na koleno već više od 5.000 godina.
U poslednje tri decenije otopilo se čak 95 odsto višegodišnjeg leda, najdebljeg (i najstarijeg) tipa leda, na kome počiva čitav arktički morski ekosistem. Stariji Inuiti ne mogu više da predvide sigurne putanje po istanjenom ledu, a menjaju se i životinjski migracioni obrasci. Budućnost leda – a samim tim i onih koji žive na njemu – potpuno je neizvesna.
Kako je led na kanadskom Arktiku sve tanji, Inuiti koriste izlete s kampovanjem da svoje mlade poduče kako da prežive u divljini – i očuvaju svoju kulturu.
Izvor: AKEJŠA DŽONSON
Vidi opis
PRE NEGO ŠTO SE OTOPI: Kako se Inuiti bore za očuvanje svoje kulture i tradicije
Kad se morski led topi, so tone u dubinu, a na površini ostaje sveža pijaća voda. Ovde vidimo Šarlotu Nakitakvik kako zahvata vodu u čajnik u lovačkom kampu svoje porodice u Nuvukutaaku, u blizini sela Arktički zaliv u severnoj Kanadi.
Odevena u parku koju joj je sašila majka, Ešli Hjuz je provela svoj deseti rođendan kampujući s prijateljima i porodicom u zalivu Ikpikituarđuk. Učestvovala je i na godišnjem takmičenju Inuita u ribolovu na jezersku zlatovčicu.
Lov na foke predstavlja veoma važan deo života Inuita. Koža foke, kao što je ova od nedavnog ulova, upotrebiće se za izradu odeće. Prenošenje znanja iz lova i pripremanja hrane pomaže eskimskim zajednicama da prežive klimatske promene.
Starica Tagunak Kvavavauk podučava decu na jednoj školskoj ekskurziji kako se pravi hleb banok. Drevna znanja o preživljavanju u ovoj ledenoj zemlji nestaju sa starim ljudima. Mnogi su rešeni da prenesu mlađima tradiciju, naročito deci čije porodice više ne idu u lov i na kampovanje. Znanje o tome kako preživeti sa oskudnim resursima ključno je za opstanak u vreme kada su nesigurnost nabavke hrane i slaba uhranjenost sve veći problemi u inuitskim zajednicama.
Oven Vili, 18-godišnjak, lovi snežne guske u udaljenom kampu svoje porodice na kanadskom Arktiku. Vili se priključio kampovanju čim je maturirao i čitavo proleće je proveo u praćenju migracije gusaka.
Darsi Enugu (36) i njego važena Suzan svake godine uzmu slobodne dane i vode svoju decu u lov na foke. Prstenasta foka ima meso bogato vitaminima, salo koje dobro gori i kožu od koje može da se napravi topla odeća.
Tridesetogodišnju Mari Nakitarvik niko nije učio veštinama lova i kampovanja kad je bila mala. Počela je da uči tek kad se udala za profesionalnog lovca. Sada svakog proleća zajedno love sa svojom decom u zemlji svojih predaka.