Moda se stalno vraća, pa bi tako i nekad veoma popularna "trajna" mogla da bude sledeći trend koji se vraća na vrata frizerskih salona. Ovog puta, životinje su, premda nenamerno, korak ispred.
Izvor: Foto: Shutterstock
Mnoge domaće životinjske vrste uzgajane su sa namerom da imaju talasasto krzno/perje/grivu. Postoji genska terapija koja omogućava da, na primer, griva kod konja bude različite dužine i boje, ali i da bude prirodno isprelamana. Ovo je vlasnicima konja interesantno zbog disciplina u kojima se takmiče njihovi mezimci.
Pojedini konji na koje je primenjivana ovakva vrsta terapije, tokom zime dobijali su veoma gustu kovrdžavu grivu, ali kod takvih slučajeva, poznatih kao „ekstremi” dešava se i da u toku leta u potpunosti ostanu bez grive, objasnio je profesor emeritus sa A&M Univerziteta u Teksasu, E. Gus Kotran, za National Geographic.
Naučnici su otkrili dve različite mutacije gena koje uzrokuju kovrdžavost kod životinja. Međutim, nijedan od gena nije pronađen kod konja sa kovrdžavom grivom iz Azije, pa profesor Kotran smatra da postoji još ovakvih mutacija koje bi trebalo otkriti.
Njima nije potrebna frizura za posebne prilike: Upoznajte životinje sa prirodnim loknama
Vrsta svinje poznata kao Mangulica datira iz 19. veka, a originalno potiče sa prostora Mađarske i Srbije. Ova vrsta je zamalo istrebljena tokom 1970-ih zbog toga što nije razmnožavana kao što je to slučaj sa favorizovanim domaćim pasminama.
Snage usmerene na njihovo očuvanje urodile su plodom, jer je nakon preduzetih mera svinja koja izgledom podseća na ovcu, zbog svog bujnog kovrdžavog krzna promenila status ugrožene životinjske vrste.
Istraživanja sprovedena 2003. godine ukazala su na dobre karakteristike kojom ova vrsta može da se pohvali: Otpornost, prilagodljivost i činjenica da su dobre majke. Koje prase ne bi volelo da se sklupča pored mekane mame?<i>Foto: Shutterstock</i>
Postoje četiri vrste domaćih mačaka čije je krzno talasasto - sve one dele istu gensku mutaciju.
Ekipa spasilačke službe je 1987. godine spasila kovrdžavo mače od kog je nastala luksuzna vrsta Selkirk mačke.
Elegantna Korniš reks vodi poreklo od jednog mačeta, rođenog davne 1950. godine u Kornvolu, u Engleskoj. Njegova specifičnost ogledala se u tome što su mu čak i brkovi bili kovrdžavi.
Ubrzo, 1959. godine otkrivena je vrsta nazvana Devon reks, sa sićušnim licem i velikim ušima.
I najzad, otkrivena je La Perm mačka, vodi poreklo iz Oregona, a obično se rađa ćelava ili sa ravnom dlakom, ali tokom rasta krzno joj postaje mekše i talasastije.<i>Foto: Shutterstock</i>
Iako nemaju dlaku, neke vrste divljih životinja takođe imaju <i>kovrdžave izdanke</i>.
Reč je o morskoj zvezdi koja je dobila naziv prema svom izgledu <i>Gorgonina glava</i>. Ova morska zvezda je toliko uvržena i izuvijana da je teško odrediti gde počinje, a gde se završava.
Gorgonina glava je petokraka zvezda. Svaki krak raste iz centralnog diska, a iz svakog kraka se granaju nastavci kičmene moždine koji joj omogućavaju da se izduži kako bi uhvatila svoj plen, a potom se sklupčaju nazad.<i>Foto: Shutterstock</i>
Veliki kuraso je ptica koja naseljava prostore od južnog Meksika prema Ekvadoru. Glavu ove ptice krasi crno, loknasto perje, koje pomalo podseća na VHS traku.
<i>Nije poznato da li ovoj monogamnoj vrsti uvijeno perje služi kako bi privukla partnera. Ipak, čini se da većina ptica sa ovakvim krestama, njih podiže ili spušta da bi ukazala na opreznost i budnost</i>, objašnjava biolog sa Univerziteta u Misisipiju, Ričard Bukhloz.<i>Foto: Shutterstock</i>