Juriko Koike (Yuriko Koike) je postala prva guvernerka u Tokiju, u 2016. godini. Trenutno je zauzeta pripremom prestonice Japana za predstojće Olimpijske igre 2020. godine. To su prve Olimpijske igre koje će se održati u Tokiju od davne 1964. godine. Juriko kaže da želi da ovu priliku iskoristi kako bi poboljšala pristupačnost grada za sve ljude.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Ada Kolau (Ada Colau) je prva gradonačelnica Barselone od 2015. godine. Bivša aktivistkinja Occupy-a otkrila je korupciju u vladi, tokom svoje uprave. Takođe je otvoreno govorila o svojoj seksualnoj orijentaciji, pri čemu je priznala javnosti da je izlazila i sa muškarcima i sa ženama.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Reka Špreja protiče krož Berlin, glavni grad Nemačke, gde je od 2005. godine na funkciji savezne kancelarke Angela Merkel.Tokom svoja četiri mandata postala je globalni lider u borbi protiv klimatskih promena. Nedavno je podržala i studentske proteste protiv klimatskih promena.
<i>Foto: Shutterstock</i>
U selu Jorkin, na Kostariki, glavnu ulogu imaju žene Bribri koje podržavaju svoju zajednicu održivim ekoturizmom više od 20 godina. Preko Udruženja ženskih kuća Stibravpa (Stibrawpa Women's House Association), Bribri žene organizuju ture o svojoj drevnoj kulturi, o trenutnom načinu života u njihovom selu kao i organskim farmama.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Gabriela Firea je prva premijerka u Bukureštu, a ovu poziciju osvojila je 2016. godine. Glavni grad Rumunije, poznat i kao jedinstveni „Pariz Istoka” dom je najduže građevine u Evropi - Palate parlamenta. Posetioci takođe mogu obići zamak Vlada Cepeša koji je nadomak grada.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Marta Hernandez Romero je gradonačelnica Havane od 2011. godine. Prestonica Kube doživela je turistički bum u 2016. godini, kada je predsednik Barak Obama normalizovao odnose sa ovom državom.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Prva predsednica Nepala, Bidhia Devi Bhandari (Bidhya Devi Bhandari) na dužnosti je u svojoj državi od 2015. godine. Ona je takođe tek drugoizabrana predsednica, nakon što je Nepal odbacio monarhiju 2008. godine. Dok je još uvek Nepal bio monarhija, Bhadari je predvodila demonstracije protiv tadašnjeg kralja.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Narod Mozuo, koji živi na obali jezera Lugu u Kini, u provinciji Junan, predstavlja delimično matrijarhalno društvo Tibetanskih budista.Mozuo žene nasleđuju imovinu, vode brigu o usevima, i kao starešine, donose konačne odluke u svojim porodicama. Centralna uloga pripada ženi pa su porodice organizovane oko njih i njihove dece. Porodicu ne podrazumevaju dva roditelja i deca, jer žene ovde ulaze u tzv. privremene brakove.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Od 2014. godine predsednica Malte je Mari-Luis Koleiro Preca. Glavni grad Malte, Valeta je pod zaštitom UNESCO-a, kao svetska kulturna baština. Ako uzmemo činjenicu da je na vlasti žena, možda će želeti da uvedu slogan 'Grad su izgradila gospoda za gospodu.'
<i>Foto: Shutterstock</i>
U glavnom gradu Nikaragve, Managvi, uloga premijera pripada ženama od 2009. godine. Prva je bila Dejzi Tores (Daisy Torres), a druga i trenutna je Rejna Rueda (Reyna Rueda) koju je grad izabrao 2017. godine.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Najveće svetsko matrijarhalno organizovano društvo živi u Minangkabu Hajlendsu, na vrhu indonezijskog ostrva Sumatra. Žene su one koje poseduju i nasleđuju imovinu u ovom muslimanskom društvu. Kad se žena u Minangkabuu uda muž se useljava kod nje.
<i>Foto: Shutterstock</i>
U Indiji, u gradu Nagpur, izabrana je premijerka Nanda Jikar (Nanda Jickar). Grad je zimska prestonica države Maharštara, što znači da se državna skupština svake godine sastaje na zimskoj sednici. Poznat je i kao „Narandžasti grad”, zbog obimne trgovine pomorandžama.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Erna Solberg je premijerka u Norveškoj,od 2013. godine. Kao i svaka druga država na granici sa Rusijom, i njena uloga je da brine o ulozi Rusije u izborima u SAD-u 2016.godine i njenom uticaju na države u Evropi.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Pariz je izabrao svoju prvu gradonačelnicu, Anu Hidalgo 2014. godine. Hidalgo je uvela krupne reforme na polju životne sredine, uključujući zabranu automobila kako bi zaštitila pešačke zone, nasleđe grada i turiste.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Aša Lakra (Asha Lakra) je gradonačelnica u gradu Ranši, glavnom gradu države Jarkhand u Indiji, od 2014. godine. Ove godine učestvuje u humanitarnoj trci koja se održava u gradu Ranši kako bi podržala Pokret Niine (Niine Movement), organizaciju posvećenu osvešćenosti o menstrualnoj higijeni koja proizvodi uloške za žene.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Premijerka Islanda, od 2017. godine je Katrin Jakobsdotir. Sa 43 godine, ona spada u najmlađe vrhovne državnike u Evropi. U prestonici Rejkjavik, Katrin je pokrenula feminističke i reforme zaštite životne sredine.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Monika Fein je prva premijerka Rosaria, u Argentini, od 2011. godine. Kao vice premijerka Ujedinjenih gradova i Lokalnih vlada, potpisuje se u borbi za zastupljenost žena u lokalnim izborima, kako bi ostvarile ravnopravnost.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Prva predsednica Opštine Sidneja je Klover Mor, a takođe je žena sa najdužim mandatom. Prvi put je izabrana 2004. godine. Ove godine njene aktivnosti usmerene su na izgradnju pristupačnih kuća, kako bi se delovalo na smanjenje broja beskućnika.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Jordanka Fandakova postala je prva gradonačelnica u Sofiji 2009. godine, a postaće i premijerka sa najdužim mandatom u Bugarskoj, kada 2019. godine navrši svoj treći mandat. Tokom svoje skoro pa decenije provedene na ovoj dužnosti, Fandakova je najveću pažnju posvetila održivom razvoju.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Nakon što su izglasali Aniku Bilstorm (Annika Billström), kao prvu gradonačelnicu 2002. godine, Stokholm je izabrao još tri žene za istu funkciju. Trenutna gradonačelnica Stokholma je Ana Konig Jerlmir (Anna König Jerlmyr), koja je izabrana u oktobru 2018. godine. Ona je nasledila Karin Vangard (Karin Wanngård), čiji je fokus tokom mandata bio na održivom razvoju.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Prva predsednica Estonije je Kersti Kaljulaid, i ona je na ovoj poziciji od 2016. godine. Jedna od njenih glavnih briga jeste pretnja od Rusije, kao predsednica bivše zemlje Sovjeta.
<i>Foto: Shutterstock</i>
U litvanskom gradu Vilnius Dalia Grjbauskajt je prva žena predsednik, od 2009. godine. Neke od njenih glavnih nadležnosti jesu nuklearna sigurnost i pretnja od Rusije, briga koju deli sa predsednicom Estonije, Kaljulaid.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Glavni grad Novog Zelanda je stanište poznate građevine koja je, zbog svog naziva, poznata kao „Košnica”. Unutar ove građevine nalazi se kancelarija premijerke Jasinde Arden (Jacinda Arden), prve političarke koja je dovela svoju bebu na Generalnu skupštinu Ujedninjenih Nacija.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Sara Kugongilva-Amadila (Saara Kuugonglewa-Amadhila) postala je prva premijerka Nambije 2015. godine. Radeći u glavnom gradu Vindhuk, izborila se protiv rodnog jaza i ojačala je ekonomski razvoj osnaživanjem žena.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Žene ronioci održavaju svoja udruženja stotinama godina. Na obali grada Toba., žene ronioci - poznatije kao Ame - sakupljaju plodove mora za ishranu, roneći na dubini od 65 metara bez maski za kiseonik. Podučavajući mlađe generacije tehnikama ronjenja, Ame promovišu kulturu održivosti životne sredine.
<i>Foto: Profimedia</i>