Ukoliko se nekada zadesite u Barseloni, nemojte da propustite priliku da uživate u umetničkim delima poznatog španskog arhitekte – Antonija Gaudija.

Dela ovog neobičnog umetnika su među prvim asocijacijama pri spomenu Barselone, a maltene da nema turiste, koji se našao u ovom španskom gradu, a da nije posetio La Sagradu Familiju, najpoznatije i još uvek nedovršeno delo Antonija Gaudija.
Možda će vas zanimati i:
-
Destinacije i Putopisi |
08. Feb 2022.
Barselona i njena kultna arhitektura: Veličanstvene kuće koje svi želimo da obiđemo (FOTO)
0
-
Umetnost |
09. Oct 2020.
Pogledajte kako je arhitekta fabriku cementa iz I svetskog rata pretvorio u jedinstveni dom (FOTO)
0
Stil ovog španskog arhitekte je upečatjiv i obiluje neobičnim i neočekivanim karakteristikama i oblicima, koji zajedno oblikuju nestvarna i spektakularna umetnička dela.
Predstavljamo vam 10 najznačajnijih Gaudijevih građevina, koje bi trebalo da obiđete u Barseloni.
10 najlepših građevina Antonija Gaudija
La Sagrada Familia je definitivno najčuveniji Gaudijeva građevina i jedan od zaštitnih znakova Barselone. Ova crkva je u izgradnji od 1892. i ne očekuje se da će biti završena pre 2030. godine. Crkva predstavlja odličan prikaz odnosa između čoveka, prirode i religije kroz arhitekturu i skulpture. Ako se popnete na jedan od njenih tornjeva, uživaćete u jedinstvenom pogledu na Barselonu.
Kuća Kalvet je izgrađena između 1898. i 1900. godine za porodicu tekstilnih industrijalaca Kalvet. Ovo je Gaudijev najkonvencionalniji rad. Kamena fasada oslikava uticaj baroka, sa svojim isturenim prozorima, skulpturnim dekoracijama i dizajnom enterijera. Oblik balkona se može posmatrati kao preteča oblika, koji se koriste u Kući Batljo, gde se Gaudi još više okrenuo inspiraciji iz prirode. Na krovu se mogu videti dva zabata, na kojim se nalaze po jedan gvozdeni krst. Oni su okruženi raznim kamenim ornamentima i krunisani su statuom dvojice svetaca porodice Kalvet.
Kuća Batljo je proizvod totalne restauracije stare kuće iz 1877. godine, koju je Gaudi uradio 1904. godine. U ovom slučaju je koristio tipične konstruktivne elemente modernizma, koji uključuju keramiku, kamen i kovano gvožđe.
Ovo je palata porodice Guelj. Spoljašnjost pokazuje fasadu koja ne oslikava prepoznatljivost Gaudija. S druge strane, unutrašnjost i krov nadoknađuju nedostatak Gaudijevih elemenata u fasadi. Centralna dnevna soba ima neobičnu paraboličnu kupolu, a plafon u dnevnoj sobi je perforisan krugovima, koji na dnevnom svetlu daju izgled planetarijuma. Krov je ispunjen dimnjacima i konusnim otvorima, koji podsećaju na jelke.
Gaudi je ovu neobičnu crkvu i kriptu ovalnog oblika osmislio 1898. godine, a završio je tek 1914. godine. Unutrašnjost kripte ima pet prolaza: jedan centralni i po dva sa svake strane. Prvobitne varijacione Gaudijeve forme su zastupljene i sa spoljašnje i unutrašnje strane. Kripta je izgrađena od bazaltnih kamenih cigli sa mozaicima, koji joj daju arhaični izgled.
Finca Guelj je bilo veličanstveno imanje jednog od Gaudijevih najvećih klijenata, Eusebija Guelja i Basigalupija, grofa od Guelja. Najveću pažnju kod ove građevine izaziva ulazna gvozdena kapija. Kompleks se sastoji iz dve zgrade, koje su povezane sa monumentalnom kapijom od livenog gvožđa ukrašenom vegetitivnim fantastičnim elementima art nove i medaljonom u obliku slova G (Guelj). Najupečatljiviji je neobično veliki gvozdeni zmaj.<i> Foto: Profimedia </i>
Kuća Mila ili La Pedrera je jedna od Gaudijevih najznačajnijih građevina i jedna od najmaštovitijih kuća u istoriji arhitekture. Ova zgrada više predstavlja skulpturu nego građevinu. Fasada je raznovrsna i harmonična masa kamena koji, zajedno sa kovanim gvodžem balkona, istražuje nepravilnosti prirodnog sveta. Od 1984. godine, ova zgrada se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine.<i> Foto: Profimedia </i>
Ovo je prva Gaudijeva značajna građevina. Sagrađena između 1883. i 1888. godine, Kuća Vinsens je maštoviti stambeni projekat za bogatu porodicu Manuela Vinsensa, koja je posedovala fabriku keramike, što svakako i reflektuje fasada koja se sadrži od značajnog broja keramičke dekoracije (tehnika trencadis). Ukoliko posetite Kuću Vinsens, možete da primetite uticaj islamske arhitekture na fasadnim rešenjima, kao i u nekim njenim sobama.
Park Guelj je izgrađen između 1900. i 1914. godine, a danas je deo Uneskove liste svetskog nasleđa. U pitanju je baštenski kompleks, u kojem su kuće građene u dinamičkom dizajnu, uključujući i Gaudijevu kuću. Većina zgrada je urađena u trencadis tehnici (površina koja je prekrivena nepravilnim keramičkim delovima) što je odlika Gaudija i Art Nove. Veliki hol sa kolonadama i terasa sa serpentinskim oblicima su najpoznatija mesta u ovom parku, koji je savršeno mesto za mirnu šetnju dok uživate u prirodi i razgledate Gaudijeva umetnička dela.<i> Foto: Profimedia </i>
Kaskada fontanu je dizajnirao Jozep Fontsere 1881. godine zajedno sa mladim Gaudijem za potrebe univerzalne izložbe. Ova fontana je inspirisana poznatom Fontanom di Trevi u Rimu, a nalazi se u najpoznatijem parku u Barseloni, Citadela.



Možda će vas zanimati i:
-
Galerije |
19. Mar 2016.
Timanfaja, španski Nacionalni park koji podseća na površinu Marsa
0
-
Umetnost |
06. Jan 2016.
7 skrivenih arhitektonskih čuda
0
-
Galerije |
15. Apr 2016.
10 najneobičnijih građevina na svetu
0