Impresivne i čudne građevine, dela su nekovencionalnih arhitekata koji su svoju viziju uspeli da pretoče u prelepa i nesvakidašnja zdanja pretvorivši delove grada u male oaze moderne arhitekture.
Izvor: Foto: Shutterstock
Neobični oblici, ambiciozni dizajn i novi materijali neizostavni su deo moderne arhitekture, a samo najhrabrije arhitekte se nisu libile da ih u potpunosti iskoriste i stvore prelepe građevine širom sveta.
Muzeji futurističkog izgleda, stambena naselja koja izgledaju kao kolonija na Marsu, ali i retro-futuristički stil zastupljeni su na listi zadivljujućih građevina.
Opera poznata i kao <i>ogromno jaje</i> je elipsasta kupola od titanijuma i stakla, a predstavlja delo francuskog arhitekte Pola Andrua. Izgradnja je trajala 6 godina od 2001 do 2007. godine. Građevina je okružena veštačkim jezerom.
<i>Foto: Profimedia</i>
U samom centru Roterdama u naselju Helmond nalaze se ove neobične kuće koje je projektovao Piet Blom prema konceptu življenja u <i>urbanim krovovima</i>. Kuće su projektovane tako da izgledaju kao šuma. Kuće odnosno kocke su podeljene u tri nivoa u kojima su smešteni dnevni boravak i kuhinja u najnižem, zatim spavaće sobe i kupatilo u srednjem i dodatne spavaće sobe u gornjem delu.
<i>Foto:VanderWolf Images/Shutterstock</i>
Biosfera je muzej posvećen očuvanju životne sredine. Struktura je bila izložena 1967. godine za vreme Svetske izložbe, <i>World Expo</i>. Zbog svog krajnje futurističkog izgleda, građevina se pojavila u TV seriji <i>Battlestar Galactica</i> kao i u filmu Roberta Altmana <i>Quintet</i>.
<i>Foto: Profimedia</i>
Rezidencijalni kompleks u Darmstadtu sagrađen 2000. godine delo je austrijskog dizajnera Friedensreiha Hundertvasera koji je projektovao arhitekta Hajnc Springman. Na krovu su posađene biljke, a čitava konstrukcija podseća na spiralu u pokretu.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Delo kanadskog arhitekte izraelskog porekla Moshe Safdie konstruisano je da podseća na kocke s kojima bi se deca igrala. Kompleks predstavlja jedan od najprepoznatljivijih i najznačajnijih objekata u Montrealu.
<i>Foto:meunierd/Shutterstock</i>
Čuveni arhitekta Antoni Gaudi stoji iza dela poznatog i kao Kuća Mila. Sama izgradnja trajala je 5 godina, a ime je dobila zbog svoje nepravilne kamene fasade koja podseća na liticu. U celoj konstrukciji ne postoji nijedna prava linija te ova prelepa građevina i dan danas privlači mnoge posetioce koji mogu da vide njen gornji sprat, potkrovlje i krov.
<i>Foto:Regien Paassen/Shutterstock</i>
Brazilski arhitekta Oskar Nimajer projektovao je zgradu koja je sagrađena 1996. godine. Građevina izgleda kao da je sa neke druge planete, visoka je 16 metara, a prečnik kupole je 50 metara.
<i>Foto: Profimedia</i>
Jedan od simbola grada Praga je i građevina koju još i zovu <i>Fred i Džindžer</i> i svojim oblikom podseća na par koji pleše. Projektovali su je kanadsko-američki arhitekta Frankom Gerijem i dizajner Vlado Milunić.
<i>Foto: ELEPHOTOS / Shutterstock</i>
Ova kuća zaista podseća na dom <i>Flinstonsa</i>. Kao i većina modernih kuća i ova ima ulazna vrata, krov i prozore, dok sferični kameni oblik celoj kući daje praistoriski izgled. Ova neobična građevina na godišnjem nivou privlači više hiljada turista.
<i>Foto: Shutterstock</i>
Dvojac Szotyńscy i Zaleski, stoje iza ove nesvakidašnje građevine koja je zapravo tržni centar u gradu Sopotu u Poljskoj. Sagrađena 2004. godine ova zgrada predstavlja centar okupljanja mnogih građana, ali i turista.
<i>Foto: Profimedia</i>