Pustinja Kalahari, more peska boje kajsije, pokriva veliki deo Bocvane, delove Namibije i Južnoafričke Republike i poseduje jedan od najvećih rudnika dijamanata u svetu.
Pustinja Kalahari je velika polusuva peščana savana u južnoj Africi, koja se prostire na oko 900.000 kvadratnih kilometara i pokriva veliki deo Bocvane, delove Namibije i Južnoafričke Republike.
Basen oko pustinje se prostire na oko 2,5 miliona kvadratnih kilometara, zahvatajući i delove teritorija Angole, Zambije i Zimbambea.
U ovoj polupustinji živi mnogo veći broj životinja i biljaka nego u pravoj pustinji, poput pustinje Namib na na zapadu.
Kalahari je dom mnogim pticama selicama i životinjama. Nekada utočište za divlje životinje, počev od slonova i žirafa, kao i za lavove i geparde, danas su suva korita reka uglavnom mesta za ispašu, a leopard i gepard se mogu tek ponegde pronaći.
Jedina reka koja prolazi pustinjom je Okavango, koja teče sa severozapada prema jugoistoku i nestaje u pustinji u vidu močvarne unutrašnje delte koja je bogata biljnim i životinjskim svetom.
Kalahari pustinja je bogata rezervama uglja, nikla i uranijuma, a jedan od najvećih rudnika dijamanata u svetu nalazi se kod grada Orapa u Bocvani, u severoistočnom delu pustinje.
U Kalahariju živi najstariji narod na svetu – Bušmani, odnosno narod San.
Možda će vas zanimati i: