Pogledajte kako se životinje Madagaskara „maskiraju“ i ostaju neprimetne u dubinama tropskih šuma.
Još u antičkoj Grčkoj bila je poznata sposobnost nekih živih bića da se „stope“ s okolinom. Najstariji zapis o tome pripisuje se čuvenom Aristotelu, koji je u „Istoriji životinja“ napisao:
„Hobotnica... vreba plen tako što menja svoju boju kako bi dobila boju okolnog kamenja; to čini i kada je uznemirena.“
Cvet s tajnom: Pogledajte neverovatnu kamuflažu bogomoljke
Kamuflaža je oduvek bila veoma zanimljiv fenomen u zoologiji, tako da ni Čarls Darvin nije propustio da zaviri u tajne ovog metoda. Sudeći po njegovoj teoriji o prirodnoj selekciji iz 1859. godine, karakteristike poput kamuflaže nastale su u procesu evolucije jer su omogućavale životinjama da iza sebe ostave više potomstva nego drugi pripadnici iste vrste.
Otkrijte majstore kamuflaže
Ova neobična sposobnost nekih stvorenja oduvek oduševljava umetnike, posebno fotografe koji uživaju u beleženju prizora u divljini. Jedan od njih je i Sem Rauli, dvadesetogodišnji student biologije u Londonu, koji je minulog leta posetio Madagaskar. On je u ovoj ostrvskoj zemlji imao priliku da vidi iznenađujuće veliki broj životinja koje pokušavaju da ostanu neupadljive u prirodi i uspeo da ovekoveči neke od tih prizora.
„Mnogo životinja bira da ostane 'nevidljivo' pre nego da pobegne, ali to mi je olakšalo da im se približim i fotografišem ih“, rekao je Rauli.