Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mjanmarska prestonica nije nimalo običan grad

Glavni grad ove azijske države nije ni postojao krajem XX veka, a danas zauzima površinu nekoliko puta veću od površine teritorije Njujorka.

  Izvor: Foto: Profimedia

Nejpjido je građen u tajnosti, a javnosti je vest o njegovom postojanju otkrivena u prvoj deceniji XXI veka, kada je izgradnja već bila završena.

Grad koji se nalazi oko devet sati vožnje od Ranguna, ranije prestonice, ne izleda kao bilo koja druga sredina u ovoj siromašnoj zemlji, u kojoj je jedno od troje dece neuhranjeno.

Pogledajte:Astana, najčudniji glavni grad na svetu

U slobodnom prevodu, ime ovog grada znači „prestonica kraljeva“ ili „kraljevski grad sunca“, a ranije je „Nejpjido“ bila reč kojom se opisivao neki grad.

Vojna hunta Državni savet za mir i razvoj angažovala je čak 25 kompanija za ovaj neobičan posao, a preseljavanje ministarstava iz Ranguna u Nejpjido je započeto 2005. godine.

Neki ovaj grad opisuju kao projekat taštine Tan Švea, višeg ginerala i nekadašnjeg vojnog diktatora Mjanmara, objavio je „Gardijan“ ranije ove godine. Nejpjido se prostire na 7.054 kvadratnih kilometara – nekoliko puta više od Njujorka, a baš sve u njemu izgleda kao uveličano.

Pročitajte:8 najgostoljubivijih gradova na svetu

Široke ulice imaju i do čak dvadeset traka, a tu su i safari park, zoološki vrt, najmanje četiri terena za golf... Nejpjido ima, čini se sve. Osim ljudi.

Putevi su često potpuno pusti i, ako dugo posmatrate horizont, nećete videti da se išta pomera. Prema zvaničnim podacima, u ovom gradu živi oko milion ljudi, ali mnogi sumnjaju da je tačan broj uopšte blizu tom.

Grad je podeljen u zone: stambenu, vojnu, zonu ministarstva, međunarodnu i hotelsku. Uprkos specifičnoj arhitekturi i mnoštvu zanimljivih građevina, jedno zdanje – pagoda Upatasanti (pagoda mira) – postala je simbol Nejpjida. Ona je, zapravo, replika pagode Švedagon u Rangunu.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka