Današnja jagma za mineralima preti da ugrozi jedan od poslednjih kutaka prave divljine u Severnoj Americi.
Reportažu pročitajte na linku:
Povezane vesti
-
Zemlja |
07. May 2021.
Jukon: Kanadski Divlji zapad
0
Kanadski Divlji zapad
Zlatna groznica prvi put je pogodila Jukon 1890-ih godina.
Pogled iz ptičje perspektive na samo jedan delić ogromnog kompleksa Faro rudnika, nekad najvećeg površinskog kopa olova i cinka na svetu, a sada objekta skupog projekta čišćenja o trošku poreskih obveznika.
Površinski kopovi pretvorili su Hanker Krik u pravu pustaru. Posao obavljaju masivne mašine, ali većina zakona potiče još iz doba pijuka i ašova
Karibui počinju svoje epsko putovanje iz područja gde rađaju mlade, u Arktičkom nacionalnom rezervatu Aljaske, a završavaju ga u svojim zimskim prebivalištima u Jukonu.
U lovačkom i ribolovnom logoru svoje porodice Viki Džozi suši pacifičke keta losose kojima će hraniti svoju pseću zapregu preko zime. Indijanci plemena Vuntut Gvičin odupiru se razvoju rudarstva na svom tradicionalnom zemljištu. Džozin muž Vilijem kaže: „Rudarska industrija se u prošlosti nije baš proslavila u ispunjavanju datih obećanja.”
U području reke Porkupajn karibui su glavna hrana indijanskog plemena Vuntut Gvičin tokom poslednjih 10.000 godina. Rudarska industrija sada preti da ugrozi njihov tradicionalni način života.
Fotografija: Pol Niklen
Zabačeni predeli Jukona kriju brojna iznenađenja, kao što je ovo Azurno jezero u krševitim Ogilvi planinama. Svoje ime je dobio po boji vode koja je nastala otapanjem glečera i koja je ispunjena finim sedimentom.
Dok se prežderavao lososom da bi nagomilao salo za zimski san, ovom grizliju se nahvatalo inje po krznu.
Ovi vučići su provirili iz svoje jazbine da udahnu prolećni vazduh. I pored raspisanih nagrada za njihov lov u prošlosti, ubijanja iz aviona i drugih mera, teritorijom Jukona i dalje krstari oko 5.000 vukova.


