Nove tehnologije pomažu u rasvetljavanju najveće nerešene misterije biologije: kako zaista funkcioniše mozak.
Članak možete pročitati na linku:
Povezane vesti
-
Medicina i Psihologija |
18. Feb 2021.
Pomoću nove tehnologije otkrivamo - TAJNE MOZGA
0
Boja misli
Brojni regioni mozga povezani su sa oko 160.000 kilometara vlakana zvanih bela masa, što je dovoljno da se Zemlja opaše četiri puta. Slike kao što je ova, napravljena u Martinosovom centru, po prvi put otkrivaju specifične putanje na kojima se zasnivaju kognitivne funkcije. Ružičasti i narandžasti snopovi, na primer, prenose signale važne za jezik.
Slike visoke rezolucije otkrivaju kako su vlakna bele mase međusobno izukrštana u obliku nekakve misteriozne rešetke slično linijama geografske širine i dužine na nekoj mapi.
Naučnici iz Kalteha i UKLA (Univerziteta Kalifornija u Los Anđelesu) koriste slike poznatih ličnosti da bi ispitali kako mozak reaguje na ono što oči vide.
Kako su naučnici otkrili „neuron Dženifer Aniston”? U Medicinskom centru za neurologiju UKLA implantiraju se elektrode u mozak epileptičnih pacijenata kao što je Kristal Hokins.
Kada sledeći put dobije napad, elektrode će ukazati na njegov izvor pa će neurohirurzi znati koji deo moždanog tkiva treba da odstrane. Ove elektrode istovremeno pružaju jedinstvenu priliku da se oslušnu neuroni koji funkcionišu normalno, što je i dovelo do otkrića da određene nervne ćelije reaguju na određena lica
Kalifornija. Crvene i zelene tačkice na ograncima koji vode iz ovog neurona pacova pokazuju mesta kontaktiranja tog neurona sa drugim neuronima. Kada pacov stvara nova sećanja, pojavljuju se nove tačkice, a stare nestaju.
Ovaj inženjer nosi šlem sa senzorima u Martinosovom centru za biomedicinsko snimanje – deo moždanog skenera koji zahteva skoro isto onoliko energije koliko i jedna nuklearna podmornica.


Tagovi