Veličanstvene pustinjske životinje, stvorene za život u najsurovijim predelima sveta.
Čitavu reportažu pročitajte na linku:
Povezane vesti
-
Životinje |
27. Jun 2022.
Kamilje grbe mogu da teže i do 37 kilograma, ali se u njima ne nalazi voda - gde je onda kamile čuvaju?
0
Kada kažemo pustinja, mislimo na kamile
Naziv kamila potiče iz arapskog jezika (arap. جمل, ǧml) što u osnovi znači 'lepota'.
Postoje dva 'prava' tipa kamila. Arapske kamile, domaće u Africi, Jugozapadnoj Aziji i Saudijskoj arabiji, su jednogrbe. Drugi tip kamila su dvogrbe, Baktrijske kamile koje se mogu naći u Centralnoj Aziji. Bliski rođaci ovim životinjama, koje se ne smatraju kamilama su četiri južnoamerička 'kamelida': lame, alpake, gvanake i vikunje.
Baktrijske kamile su zapravo evoluirale tako da žive u ekstremno hladnom okruženju. Imaju mnogo deblje jastučiće na stopalima kako bi hodale po snegu i oštrom ledu, a da ne oštete stopala. Takođe imaju mnogo deblje krzno kako im ne bi bilo hladno. Ono što je posebno zadivljujuće jeste da ove kamile mogu da nose i do 400 kila tereta na kraćim razdaljinama.
Odrasla kamila može težiti od 320 do 680 kila, imati visinu oko 2 metra i živeti oko 50 godina.
Odrasla kamila može razviti brzinu i do 56 kilometara na čas.
Ukoliko kamila ostane dugo bez hrane, grba će se urušiti. Kamili će biti potrebno 2 do 4 meseca normalne ishrane da bi se grba potpuno regenerisala.
Kamilje krvne ćelije imaju jedinstvene karakteristike među sisarima. Imaju oblik iduženog ovala, umesto kružnice, što im omogućava da teku slobodnije kada je kamila dehidrirala.
Kamilje krzno ima ključnu ulogu u odbijanju sunčeve svetlosti i pruža izolaciju od toplote. Poređenja radi, ošišana kamila će se znojiti 50 odsto više od neošišane, kako bi održala istu telesnu temperaturu.
Njihove duge noge takođe služe za održavanje telesne temperature. Držeći glavni deo tela visoko od tla, noge ga štite od toplote koja dolazi iz peska koji odbija sunčevu energiju.
Kamile imaju tri očna kapka. Dva kapka imaju trepavice koje štite oči od peska, dok treći koji je izuzetno tanak ima ulogu 'brisača' koji čisti njihove oči. Taj treći se otvara sa strana, za razliku od ostalih koji su gore-dole. Takođe, taj kapak je dovoljno tanak da kamile mogu da vide kroz njega, što im omogućava da vide čak i po peščanim olujama.
Kamile mogu potpuno da zatvore svoje nozdrve, što je veoma korisna sposobnost u peskovitom okruženju.
Kamile mogu da popiju 95-150 litara vode u roku od 10-15 minuta. Njihova creva potom polako ubacuju ovu vodu u sisteme kako ne bi došlo do iznenadnog šoka i umiranja.
Poput koza, kamile mogu da jedu gotovo sve.
















