U ovoj haotičnoj prestonici umetnost je jedan od načina da se preživi.
Reportažu pročitajte na linku:
Povezane vesti
-
Tradicija i običaji |
12. Feb 2021.
Kinšasa: U ovoj haotičnoj prestonici umetnost je jedan od načina da se preživi
0
Kinšasa
Dva dečaka uvlače stomake, vrte glavama i cvrkuću kao ptice, pripremajući se u Kinšasi za obred inicijacije.
Ngaba, prometna raskrsnica Kinšase, vri od preduzetničke energije. Većina gradskih stanovnika je zvanično nezaposlena. Oni moraju da se bave nezakonitim poslovima i da improvizuju da bi preživeli.
Copyright: PascalL MAITRE
Umetnica Žili Điki iskazuje svoj protest protiv zagađenja tako što sebi daje izgled „ljudskog automobila”. Na svojim grudima nosi filtere za ulje, a telo je premazala mešavinom motornog ulja i pepela od spaljene automobilske gume.
Mokoko, učenik poznatog slikara Šerija Šerina, drži lampu da bi njegov učitelj mogao noću da slika; veći deo Kinšase noću obično nema struje.
Čitav grad je modna pista za mlade sapure – pomodare koji ovde paradiraju u skupoj firmiranoj odeći po četvrti Matonge. Žestoki u ispoljavanju svojih ličnosti, neki od njih potroše većinu svoje zarade na dizajniranu odeću.
Seljani koji su pobegli sa svoje ratom poharane zemlje prilagodili su svoje etničke rituale atmosferi velegradske Kinšase. Plesna grupa „Kpu Ambitiri”, koja u svom sastavu ima i patuljke, nastupa na plemenskim ceremonijama, ali i za novac na festivalima.
Copyright: PascalL MAITRE
Dečak s ulice Gabi prekriven je talkom da bi iz njega izašli demoni. Od uspostavljanja pentakostalne crkve u Kongu devedesetih godina prošlog veka neke porodice su odbacile svoju decu za koju su verovale da su vešci, što je praznoverje koje takođe odražava ekonomsko očajanje.
Copyright: PascalL MAITRE
Nema nepremostivih prepreka za muzičare Kinšase. Popularna grupa „Hendi-Folk” – sastavljena od muzičara obolelih od paraplegije, koja je nastala kao posledica dečje paralize, i drugih izvođača sa invaliditetom – vežba u jednom baru.
Brus Makanga počeo je da vežba violinu u svom skromnom domu i sada već četiri godine svira u gradskom simfonijskom orkestru „Kimbangviste”.
U pekari „Hleb pobede”, čiji je vlasnik Libanac, bageti koji se zovu kanga žurne nalaze se na sve strane. Iako su ga doneli još belgijski kolonizatori, hleb je tek odnedavno postao osnovna namirnica u ishrani stanovnika Kinšase jer je jeftin.
Fredi Cimba zavarivanjem komponuje kašike i metke u skulpturu koja nosi snažnu političku poruku, poput ove koja predstavlja trudnu ženu sa koferom punom praznih flaša za vodu.
Osamljeni Bodis Isek Kingelez, čije se makete futurističkih gradova prodaju za desetine hiljada dolara, skladišti svoje radove u automobilima na svom imanju koje je okruženo zidovima.




