Na Kipru, sa grančice premazane lepkom visi nemoćna, uhvaćena ptica. Kako da sprečimo pokolj ptica pevačica tokom njihove seobe preko Mediterana?
Reportažu možete pročitati na linku:
Povezane vesti
-
Životinje |
12. Mar 2020.
Poslednja pesma ptica na Mediteranu
0
Poslednja pesma
Na putu ka zimovalištu u Africi ova obična grmuša se uhvatila na zamku od lepljive grančice.
EGIPAT: Na svom putu ka jugu vuge moraju nakon prelaska Mediterana da savladaju još 1.800 kilometara preko Sahare. Oaza Al Magra predstavlja dobrodošli kutak sa zelenilom u moru peska. Ali lovci čekaju iznurene ptice u zasedi.
ITALIJA: Poslužavnik jednog lovokradice sa zamrznutim pticama pevačicama, većinom dugim svega nekoliko centimetara, koje su mu oduzeli lovočuvari. Ilegalno ulovljene ptice krišom se služe kao delikates po restoranima i kućama.
EGIPAT: Mladi beduin u Zapadnoj pustinji hvali se svojim jutarnjim ulovom: zlatnom vugom koja je puna masti posle leta provedenog u Evropi. Beduini uglavnom pojedu ono što uhvate. Očerupana i ispržena, ova ptica teška 56 grama daće dva zalogaja mesa.
EGIPAT: Već prvo drveće koje ptice selice ugledaju posle prelaska preko Sredozemnog mora obavijeno je mrežama. Ptice ulete u otvoreni kraj mreže, ali ne umeju da nađu izlaz. Zato ovom dečaku nije teško da uhvati zviždaka.
ALBANIJA: Mrtvi grogotovac pluta među veštačkim pticama koje su ga namamile da dođe lovcima na puškomet. Pre nego što su obijeni vojni magacini 1997. godine, malo građana je imalo oružje. Sada je Albanija preplavljena vatrenim oružjem, a njena obala je postala smrtonosna za ptice selice.
KIPAR: Volonteri iz „Komiteta protiv pokolja ptica” ušunjali su se u voćnjak gde je farmer tek postavio lepljive grančice za hvatanje neopreznih ptica. Ova organizacija je prošle godine na Kipru uklonila skoro 9.000 zamki.
KIPAR: Pošto je oslobodio crnoglavu grmušu sa lepljive grančice, spasilac svojom pljuvačkom uklanja lepljivi šljivin sok sa njenog perja i nogu tako da može bezbedno da odleti kad je pusti.
ITALIJA: Oduzet od lovokradica u Breši, ovaj crvendać će biti pušten da odleti u nesiguran svet, gde je stanište ugroženo, a grabljivci i lovokradice čekaju na svakom koraku. Opstanak ptica pevačica dobrim delom zavisi i od suzbijanja ilegalnog lova.
EGIPAT: Stepski soko služi lovcima kao osmatrač. Kada grabljivac pogleda prema gore verovatno je primetio drugog sokola. To je znak za lovca da pusti manju pticu koja nosi mrežicu, tako da se soko upetlja kad je zgrabi. Sokolari plaćaju i po 35.000 dolara za uhvaćenog živog sokola.
ITALIJA: Metalna klopka radi po istom principu kao i mišolovka, sa bobicama kao mamcem. Hvatanje ptica na ovaj način je zabranjeno, ali u šumama na severu lovokradice još uvek koriste klopke. Ovog crvendaća, kome je klopka priklještila vrat i nogu, pronašla je patrola lovočuvara.
ITALIJA: Dvojica lovočuvara, pripadnika specijalne policijske jedinice za borbu protiv lovokradica, ispituju jedan par jer su primetili da je čovek (sasvim desno) nosio pušku sačmaricu u blizini jedne ilegalne mreže u Breši. Policija je prošle jeseni u jednoj akciji protiv lovokradica uhvatila 43 ljudi.




Tagovi