Star 1.400 godina, Veliki kanal je monumentalni projekat koji povezuje sever i jug Kine. U upotrebi je i dan-danas.
Reportažu pročitajte na linku:
Povezane vesti
-
Magazin |
16. Jun 2020.
Drevna kineska žila kucavica
0
Kineski veliki kanal
Barže koje su dugo plovile 1.800 kilometara dugačkim kanalom između Pekinga i Hangdžoua, sada svetlucaju u njegovom južnom terminalu. Revitalizacija obala podrazumeva i podizanje replika drevnih hramova.
Ovaj ribar utovara kormorane na svoj čamac na jezeru Vejšan, koje je deo sistema kanala. Kao što su to i njihovi preci činili više od milenijuma, nekoliko lokalnih porodica za život zarađuje time što vezuje vratove ovih prica tako da ne mogu da progutaju veće ribe, primoravajući ih da se odreknu svog ulova.
Copyright: © 2010 Michael Yamashita. All Rights Reserved.
Zvezde opere pozorišta „Sučou Kuenću” pripremaju se za probu. Kuenću opera – stilizovana umetnička forma koja teži harmoničnom spoju muzike, reči i plesa – nastala je početkom XVI veka u Sučouu, gradu na kanalu, i u njegovoj okolini. Izvođači koriste ovaj plovni put da odnesu kuenću u ostale delove Kine
Sela oko kanala ilustruju napetost između prošlosti i sadašnjosti Kine. U ribarskom selu Sjasindžuang na jezeru Vejšan buduća mlada, dvadesettrogodišnja Vei Li nosi tradicionalnu svadbenu crvenu haljinu. Fotografije na zidu prostorije koja će uskoro postati mladenačka spavaća soba, snimljene nekoliko nedelja ranije, prikazuju je u zapadnjačkoj odeći.
Život na vodi je nekada bio neizostavni deo svakodnevice na Velikom kanalu – a i danas je za ovu majku i kćerku, koje namirnice sa obale donose u svoj dom na neaktivnoj betonskoj barži u mestu Šićao. Ova vrsta zajednice polako nestaje jer lokalne vlasti uređuju kanal da bi privukle turiste.
U rano jutro ovaj mladić izvodi svoje jato gusaka u potragu za hranom, pre nego što ih odvede na kupanje do kanala koji se nalazi južno od Huajana. Mnogi sitni poljoprivrednici iz seoskih zajednica duž kanala izdržavaju se tako što snabdevaju brodske posade divljim patkama i drugim mesom – kao i cigaretama i pivom.
Svakodnevni život u Velikom kanalu 1940. godne.
Tovar cigala koji nosi svaki od ovih radnika težak je oko 90 kilograma. Lučki radnici, na doku Beisinćao u Hangdžou, svoj nadimak „štapići” dobili su po štapovima bambusa koje prebacuju preko ramena da bi lakše prenosili robu. Duž velikog dela kanala snagu mišića zamenila je snaga dizalica i kamiona.
Copyright: © 2010 Michael Yamashita. All Rights Reserved.


