Nezakonita seča je skoro potpuno uništila mahagoni u Peruu. Drvoseče svoje motorne testere okreću ka manje poznatim vrstama drveća, koje su od presudnog značaja za zdravlje prašume.
Reportažu možete pročitati ma linku:
Povezane vesti
-
Životinje |
03. Sep 2020.
Mahagoni u opasnosti
0
Mahagoni: Crveno zlato
Skulptura od mahagonija u jednom parku u Pukaljpi, centru trgovine drvnom građom, simbolizuje značaj ovog drveta.
Ovaj agent Peruanske službe za parkove rukama meri širinu prečnika nezakonito posečenog mahagoni drveta. Drvoseča sa motornom testerom može da obori vekovima staro drvo, poput ovog džina, za manje od pola sata.
Copyright: Alex Webb/Magnum Photos
Nadomak Pukaljpe, ovi ljudi istovaraju grede kapirone – čvrstog drveta koje se koristi u građevinarstvu. Većina stabala u Peruu se poseče bez odgovarajućih dozvola, a potom proda uz falsifikovanu dokumentaciju. Prašuma polako posustaje pred velikim i malim obrtnicima drvnom građom.
Čuvar parka (levo) i jedan Ašeninka vodič mere jedno veoma vredno, staro stablo mahagonija nezakonitim drvosečama. Kako pojedinačna stabla ne mogu da se zaštite, ovaj kolos je skoro sigurno osuđen na propast.
Copyright: Alex Webb/Magnum Photos
Žene i deca Ašeninka Indijanaca okupljeni su u svom izolovanom naselju Nueva Belja. Beskrupulozne drvoseče se ustremljuju na takve zajednice, uzimaju njihovo drvo po neverovatno niskim cenama i kradu mahagoni iz obližnjih rezervata koji štite izolovana plemena.
Dok rana jutarnja izmaglica lebdi nad rekom Alto Tamaja, Ašeninka Indijanci iz zajednice Saveto pripremaju se za putovanje uzvodno da bi se suočili sa bandom nezakonitih drvoseča. Njihovu šumu je godinama harao kako je ko hteo. Sada su odlučni da to spreče.
Copyright: Alex Webb/Magnum Photos
Copyright: Alex Webb/Magnum Photos
Copyright: Alex Webb/Magnum Photos
Copyright: Alex Webb/Magnum Photos
Copyright: Alex Webb/Magnum Photos
Deblo kapoka visi sa krana na reci Ukajali pored Pukaljpe. Poput džinova koji posuti orhidejama streme u visinu, stabla kapoka pružaju izdašno stanište primatima, pticama, vodozemcima i insektima. Ovo drvo je veoma traženo zbog celuloze i iverice.



