Bespilotne letelice pokazale su svoju efikasnost protiv Al Kaide. Sada su spremne da polete američkim nebom. Mogu da se koriste za granično patroliranje, praćenje kriminalaca, zaprašivanje useva. A možda i za nadgledanje stanovništva?
Reportažu možete pročitati na linku:
Povezane vesti
-
Magazin |
05. Aug 2020.
Dronovi stižu kući
0
Neko nas posmatra
Sa osam krakova i promerom manjim od 100 cm, nemački Mikrokopter pruža stabilnu platformu za kameru za manje od 5.000 dolara.
Mlataraju brzo, ali mogu li da dostignu obrtnu silu? Dva krila robo-leptira, svako dugo po 7,5 cm, testirana su u Vojnoj vazduhoplovnoj laboratoriji u Ohaju.
Ovo „mikrovazdušno vozilo” sa četiri rotora, koje je proizveo KMel Robotiks iz Pensilvanije, može da leti u jatu sa svojim drugarima. Ovi dronovi vrše samostalnu navigaciju, bez upravljanja.
Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Država trenutno poseduje oko 11.000 bespilotnih letelica, od lakih dronova za osmatranje do teških taktičkih vazduhoplova.
Zahvaljujući dugoj ekspoziciji možemo da vidimo tragove kretanja Nano kolibrija, koji su izumeli Metju Kinon i njegov tim iz preduzeća AeroVironment iz Kalifornije. Ako ikada bude upotrebljena kao špijun, ova ptica sigurno neće imati svetla.
Pomoćnik šerifa Derek Džonson daljinski upravlja Draganflajerom X6 na auto-putu izvan Grend Džankšna u Koloradu. Okrug Mesa koristi dronove od 2009. godine za traženje i spasavanje, kao i za rekonstrukciju scena zločina.
Dovoljno okretan da leti kroz napuštenu fabriku, Skejt je napravljen za istraživanje urbanih kompleksa – kao što je grad iz XVI veka u Peruu (sledeća fotografija) koji su ispitivali arheolozi sa Vanderbiltovog univerziteta.

