Jedan volonter Mirovnog korpusa je 1996. godine stigao u Fuling, dremljivi grad na reci Jangce, da predaje engleski. Nedavno se vratio tamo i otkrio da su se i krajolik i njegovi bivši studenti promenili.
Reportažu možete pročitati na linku:
Povezane vesti
-
Destinacije i Putopisi |
05. Aug 2020.
Povratrak u rečni grad
0
Fuling, Kina
Nad rekom Vu se uzdižu nove zgrade.
UČENJE JEZIKA: Studenti uvežbavaju lekcije iz stranog jezika tako što recituju naglas na sportskom terenu svog novog kampusa. Kada je Piter Hesler 1996. godine počeo da predaje u Fulingu, na kineskim fakultetima je bilo samo tri miliona studenata; danas ih je preko 23 miliona.
Veći deo starog kampusa, uključujući i fiskulturnu salu, van upotrebe je i čeka da bude prodat privatniku.
ČAS PLESA: Studenti vežbaju na Jangce univerzitetu. Broj upisanih je skočio sa 2.000 na 17.000 od sredine devedesetih.
SEOSKI ŽIVOT: U okolini brdovitog Fulinga, prosečni farmer zarađuje tri puta manje nego prosečni stanovnik gradskog područja.
SPIRALA KRAJ REKE: Nova kružna rampa omugćava vozačima da se pažljivo kreću strmim obroncima Fulinga.
Nizvodno, turisti posmatraju branu Tri klisure, dugu preko dva kilometra. Ova brana je najveća betonska građevina na planeti – pet puta šira od brane Huver.
SPASENA RIBA: Turisti poziraju pored kamene ribe, koju je u stenu Grebena belog ždrala uklesao Džang Šifan, lokalni zvaničnik, 1813. godine. Da je voda ne bi sprala, ova riba je uklonjena pre nego što je završena brana Tri klisure.
NOĆNI SERVIS: Deca igraju tenis i badminton u parku pored novog sportskog stadiona u Fulingu. Ova naselja visoko iznad Jangcea rastu kako migranti počinju da pristižu iz ruralnih područja. Sredinom 90-ih samo 30 odsto stanovništva ovog regiona živelo je u gradu, a očekuje se da će procenat porasti na 70 do 2015. godine.
U Fulingu robna kuća Cungćing opskrbljuje rastuću klasu urbanih potrošača.
Na delu Jangcea gde je nivo vode narastao preko 100 metara, Huang Cungguo i njegov otac Huang Jidžang pecaju žutog soma. Ispod njihove mreže je bivši predeo doline Džaohuaci, nekada poznate po plodnom zemljištu. „Ljudi su se šalili kako u dolini Džaohuaci nije bilo neženja”, seća se Huang. „Čak je i nasiromašniji čovek mogao sebi da priušti ženu.”
PLUTAJUĆA PORODICA: Deca Huanga Cungguoa se igraju na porodičnom ribarskom brodiću u blizini Vušana. Kao i mnogi Kinezi sa sela, Huang je prekršio državnu politiku jednog deteta i platio kaznu od 1.500 dolara. „Mi još uvek razmišljamo starinski”, kaže. „Dvoje je bolje od jednog.”



