Granični bedemi Rima bili su početak njegovog kraja
Članak pročitajte na linku:
Povezane vesti
-
Istorija |
01. Apr 2021.
Granice Rimskog carstva
1
Granice Rima
Ova gvozdena maska, obložena bronzom i srebrom, pronađena je u Holandiji. Mogla je pomoću šarki da se okači na šlem konjanika i korišćena je za parade, a možda i u borbi.
Aman, Jordan. Impozantna arhitektura i umetnost pratili su rimsku vosjku do najdaljih ćoškova carstva. Savijeni prsti su deo statue koja je možda bila i više od 12 metara visoka, a stajala je u Herkulovom hramu u Amanu. Oko 160. godine p.n.e. Rimljani su ovaj grad nazivali Filadelfija.
Hadrijanov zid, Engleska. Varvari mora da su stalno zurili u ovu deonicu, koja se proteže duž litice nedaleko od gradića Uans Brud. U svoje vreme zid je bio visok 4,5 metra i pružao se od obale do obale, u dužini od 118 kilometara. Neki delovi su bili pojačani dubokim šancem. Danas se duž zida prostire pešačka staza.
Beheln, Nemačka. Od preko 800 osmatračnica koje su Rimljani podigli duž 550 kilometara dugačkog zida koji je spajao Rajnu i Dunav, ostalo je svega nekoliko kamenih temelja.
Timgad, Alžir. Rimljani su nametnuli svoj smisao za red širom carstva. Grad Tamugadi izgrađen je na principu rešetke i imao je pijacu (u sredini), ceremonijalne kapije, više od desetak javnih kupatila, bibilioteku i pozorište koje je imalo 3.500 mesta.
Rimski vojnici išli su u borbu naoružani štitom, kopljem za gađanje sa malog odstojanja i kratkim mačem za ubadanje ili sečenje, kao što je to prikazano na ovom postolju pronađenom u Majncu, u Nemačkoj.
Zmajevu glavu vojnici su nosili u borbu na motki, sa prikačenim telom od tkanine. Zmaj je inače čuvan u centralnoj zgradi graničnog utvrđenja.
Milioni robova zatočenih u osvojenim provincijama ili izavan granica carstva, bili su pokretačka snaga rimske ekonomije. Nemci, poput ovog čoveka predstavljenog na postolju pronađenom u Majncu, bili su poštovani zbog snage i izdržljivosti.
Kaser Bašir, Jordan. Podignuta oko 300. g. naše ere, ova konjička postaja na ivici pustinje jedno je od najbolje očuvanih rimskih utvrđenja na svetu. Sa posadom od 70 do 160 konjanika, utvrđenje je služilo da sprečava napade arapskih nomada na karavane koji su prenosili tamjan i smirnu.
Ovaj deo ručno bojene staklene posude, polomljen na dva dela, nađen je blizu Hadrijanovog zida. Smatra se da staklo potiče iz radionica u Nemačkoj, što je još jedan dokaz raširene trgovine.
Ne mnogo veća od šolje za kafu, posuda u obliku glave čoveka iz Afrike, pronađena je u Engleskoj u blizini Hadrijanovog zida. Gladni vojnici učinili su graničnu zonu magnetom za trgovce, koji su im prodavali ovakve posude od stakla, najverovatnije uveženog iz Sirije ili Egipta.
Timgad, Alžir. Ovaj slavoluk mora da je impresionirao posetioce u grad Tamugadi, koji je oko 100. godine naše ere osnovao imperator Trajan kao civilno naselje uz utvrđenje Lambezis. Na kamenitom putu još uvek se mogu videti tragovi kola i dvokolica.
Trir, Nemačka. Porta Nigra, ili crna kapija, i dalje je dominantna građevina u Triru. Visoka više od 30 metara, izgrađena je u drugom veku kao deo zida dugačkog 6.5 km. Trir je bio jedan od važnijih gradova kasnog Rimskog carstva, a čak je služio i kao regionalni glavni grad pod vladavinom nekoliko imperatora.
Korbridž, Engleska. Prvobitno podignut kao utvrđenje, Korbridž je kasnije postao civilno naselje koje je pomagalo u snabdevanju vojnika na Hadrijanovom zidu. Danas ostaci rimske slave služe kao mesto za igru lokalnog mališana Angusa Bjukenena, starog 8 godina.





Tagovi