„Statue su hodale”, kažu stanovnici Uskršnjeg ostrva. Arheolozi još uvek pokušavaju da ustanove kako je i da li je njihova priča upozorenje na ekološku katastrofu ili trijumf ljudske genijalnosti.
Reportažu pročitajte na linku:
Povezane vesti
-
Magazin |
01. Jul 2022.
Tajne Uskršnjeg ostrva: zagonetka pomeranja statua
0
Tajna Uskršnjeg ostrva
Drevne statue zvane moai predstavljaju svakodnevni prizor na Uskršnjem ostrvu, znanom i kao Rapa Nui. Mnogo češći nego lokalni igrači namazani bojama. Danas na Rapa Nuiju, koji pripada Čileu, živi oko 2.000 stanovnika. Godine 1877, nakon što su trgovci robljem i bolesti desetkovali stanovništvo, bilo ih je svega 111.
Leđima okrenuti Pacifiku, 15 restauriranih moaija čuva stražu na Ahu Tongarikiju, najvećoj ceremonijalnoj kamenoj platformi na Uskršnjem ostrvu. Rapanui majstori isklesali su moaije pre mnogo vekova od vulkanskih stena u kamenolomu na kilometar odavde. U XIX veku svi moai su bili prevrnuti. Niko ne zna ko je to uradio i zašto. Cunami iz 1960. godine bacio je ove moaije dublje u unutrašnjost ostrva, pri čemu su neki polomljeni (levo).
Uskršnje ostrvo obrazovala su pre pola miliona godina tri vulkana koji su sada mirni. Postoje tri vulkanska jezera, ali nema vodotokova i vlada oskudica sveže vode. Čile, glavni snabdevač ostrva gorivom i hranom, udaljen je 3.500 kilometara.
Turisti koji rone na grebenu Uskršnjeg ostrva naići će na ovog lažnog moaija, napravljenog za holivudski film 1994. godine, a zatim bačenog u more. Greben je zdrav, mada je riba izlovljena. Tuna i losos se uvoze, uglavnom za turiste.
Čileanski mladenci u ceremonijalnom perju i bojama (desno) proslavljaju venčanje u Rapanui stilu. Skoro dve trećine od 50.000 posetilaca ostrva u 2011. godini bilo je iz Čilea.
Jednosobna kućica, koju je Hoze Antonio Tuki sagradio na Uskršnjem ostrvu za sebe i svoju devojku Belgijanku Džojs Ferbenen, ima struju, ali nema vodovod. Ali zato je okean samo nekoliko koraka daleko.
Rapa Nui nije više izolovano ostrvo. I pored toga što život na njemu nije lak, ipak je privlačno i ljudi ga nerado napuštaju. Hoze Tuki (levo, sa svojom devojkom Džojs) probao je da živi u Čileu, ali je ostao samo četiri godine. „Gde god da odete”, kaže on, „ostrvo vas zove natrag.”

















Tagovi