U Afarskoj depresiji u Africi pastirska plemena i trgovci solju opstaju usred nadrealnog predela koji oblikuju procepi, pukotine i jezero ključale lave.
Reportažu možete pročitati na linku:
Povezane vesti
-
Zemlja |
15. Jan 2021.
Afarska depresija - geološki najaktivnija oblast na svetu
0
So i zemlja
Podsećajući na prizor iz biblijskih vremena, karavani stižu u rudnike soli jezera Asele, 116 metara ispod nivoa mora. Blokovi soli, zvani amole, korišćeni su vekovima širom Etiopije kao platežno sredstvo.
Sumpor i alge pretvaraju tople izvore u bazene živih boja. Ova voda nastaje kondenzacijom vrelih gasova koji se uzdižu iz komora sa lavom. Kako voda isparava, so i minerali formiraju živopisnu pokoricu.
U postrojenju za ekstrakciju soli u severnoj Etiopiji, slana voda se ispumpava iz hiperslanog jezera Afrera u bazene za evaporaciju.
Prastari nanosi lave podsećaju na kičmene pršljenove nekakve fosilizovane zveri.
Sumpor i alge pretvaraju tople izvore u bazene živih boja. Ova voda nastaje kondenzacijom vrelih gasova koji se uzdižu iz komora sa lavom. Kako voda isparava, so i minerali formiraju živopisnu pokoricu.
Zagrejane do tačke ključanja, podzemne vode izbijaju u vidu pare u oblasti gejzira koja se nalazi severozapadno od jezera Abe.
Jezero lave vri na vrhu Erta Ale, najaktivnijeg vulkana u ovom regionu.
Nemirni teren nagnuo je ove masivne stenovite ploče kao domine. Kroz jedan od kanjona prolazi autoput za kamionski saobraćaj koji povezuje Etiopiju i Džibuti.
Oblikovane vetrom, koji neprestano duva sa istoka na zapad, peščane dine, zvane barčani, lagano putuju preko drevnog morskog dna, dosežući oko dva metra u visinu i od 6 do 9 metara u širinu.
Bedemi soli, blata i potaše, visoki oko 25 metara, uzdižu se iznad lavirinta kanjona i litica na jednoj padini planine Dalol. Vijugavi oblici delo su oluja i poplava.
Spirale nazvane krečnjački dimnjaci ukrašene su mineralima koji potiču iz pare koja se diže iz podzemnih bazena magme. Kako para isparava, oko svake formacije ostaju talozi minerala.
Jezero Asele u Džibutiju je jedno od najslanijih jezera na svetu. Intenzivna toplota i jaki vetrovi uzrokuju brzo isparavanje vode, ostavljajući za sobom mineralni prsten oko obale jezera.
Jezero Asele je najniža afrička tačka, nalazi se na 156 metara ispod nivoa mora. Kompanija koja proizvodi so, smeštena u Džibutiju, naziva ovo jezero „najvećom nerazvijenom rezervom soli na svetu“.



