Pogledajte neke od najneobičnijih ptica koje žive na Zemlji i otkrijte po čemu su tako posebne.
Najčudnije ptice: jedna menja boju glave, drugu nazivaju smrdljivom, a plavonoga bluna izgleda nadrealno (FOTO)
Mužjake zlatnog ili kinesog fazana (Chrysolophus pictus) krasi raskošno perje jarkih nijansi žute, narandžaste, crvene, zelene i plave. Nauprot njemu, ženke su smeđe i neupadljive, prvenstveno zbog kamuflaže u periodu odgajanja mladunaca.
Čuveni andski kondor (Vultur gryphus) je simbol mnogh južnoameričkih zemalja u čijim kulturama zauzima počasno mesto. Ovaj strvinar je pretežno crne boje, sa belim perjem na delovima krila i oko vrata. Glava andskog kondora je bez perja, crvenkaste boje, čiji se ton menja u zavisnosti od raspoloženja ptice.
Ova vrsta se smatra jednom od najopasnijih ptica na svetu. Severni kazuar (Casuarius unappendiculatus) je ptica koja ne leti, a mužjaci dostižu visinu od 1,65 metara i težinu od 50 kilograma. Ženke su još više i često teže čak 75 kilograma. Ipak, čine se mnogo manji nego što zaista jesu jer hodaju povijeni, sa kičmom koja je paralelna sa tlom.
Naziva se i kudravi pelikan (Pelecanus crispus) zbog simpatičnog kovrdžavog perja na glavi. Raspon krila dalamtinskog pelikana dostiže 3,5 metra, a kljun od 45 centimetara je drugi najduži u ptičjem svetu. Zanimljivo je da pelikani nemaju nosne otvore te udišu vazduh na usta.
Još jedna ptica koja ne leti je emu (Dromaius novaehollandiae), takođe impozantnih dimenzija – dostiže visinu od čak 2 metra i druga je najveća ptica na svetu, nakon noja. Ova ptica trkačica je autohtona vrsta australijskog kontinenta i ako je potrebno može razviti brzinu od 50 kilometara na čas.
Ova simpatična vrsta svoje ime nije dobila po čuvenom istraživaču Dejvidu Livingstonu, već po njegovom bratu Čarlsu. Turako Livingston (Tauraco livingstonii) naseljava jugoistočne delove Afrike.
Kao što joj samo ime kaže, plavonoga bluna (Sula nebouxii) je neobična morska ptica plavih nogu koja naseljava tropske oblasti Latinske Amerike. Plava boja nogu potiče od pigmenta karotenoida koji unosi kroz svežu ribu kojom se hrani. Intenzitet boje ukazuje na uhranjenost i zdravstveno stanje jedinke.
Hoacin (Opisthocomus hoazin) naseljava močvare i mangrove Amazonije. Ovu pticu nazivaju i smrdljivom pticom jer je karakteriše neprijatan miris koji nastaje zbog fermentacije hrane u njenom digestivnom sistemu. Hoacin je nacionalna ptica Gvajane.

