Ribari sa Severnog mora već decenijama svojim mrežama izvlače ostatke jednog nestalog sveta. Sada arheolozi postavljaju jedno vrlo aktuelno pitanje: Šta se dešava sa ljudima čija zemlja nestaje pod narastajućom plimom?
Tajna Dogerlanda
OSAM HILJADA GODINA P. N. E.: Po povratku iz unutrašnjosti, gde su se povukli pred olujom, ovi lovci-sakupljači zatekli su svoj logor u Dogerlandu pod vodom. Na kraju više nije ni bilo suvog kopna gde bi imali da se vrate.
Oseka na ušću reke Severn kod Goldklifa, u Velsu, otkrila je ovaj otisak stopala nekog lovca od pre 7.500 godina, kada je kopno postepeno nestajalo pod narastajućim morem.
Vrhovi strela od kostiju i rogova, izvađeni iz Severnog mora blizu holandske obale, svedoče o jednom načinu života koji je odavno potopljen.
Arheolog Lisa Snejp-Kenedi otkriva tragove ždrala u Goldklifu. Ždralovi su danas retki u Britaniji, a nekada su sigurno bili vredan izvor hrane za ljude iz mezolita, kako ovde tako i dalje prema istoku, u Dogerlandu.
Nakon što su ubijene, pokopane su u isti grob, sa vencem od jelenskih rogova. Kosturi dve žene iz mezolitskog groblja na ostrvu Tevijek u Bretanji, u Francuskoj, svedoče da je to bilo doba puno nasilja. Sužavanje teritorija usled narastanja mora verovatno je dovodilo do sukoba među susednim populacijama.
Na obali Danske stariji čovek položen je na krevet od rogova da počiva u miru. Poznat pod imenom „stari lovac“, on je jedna od 22 sahranjene osobe pronađene 1970. godine na gorblju iz doba mezolita, otkrivenom ispod parkinga jedne osnovne škole.
Kod kuće, u Hagu, arheolog amater Jan Glimerfen pokazuje neke od fosilizovanih kostiju i alata koje su tokom godina pronalazili ribari Severnog mora. Ovakvi artifakti su sve što je ostalo od izgubljenog sveta Dogerlanda.
Članovi arheološkog tima iz Goldklifa prostiru plastičnu foliju sa crno oivičenim tragovima mezolitskih ljudi, jelena i ždralova. Crvene linije označavaju pojaseve godišnjeg taloženja mulja.
Dok se plima povlači, Martin Bel, vodeći arheolog sa Univerziteta u Redingu, žuri da otkrije otisak stopala. Pošto ima jedan od najvećih plimnih opsega na svetu, ušće reke Severn omogućava samo dva sata rada pre nego što se more vrati.



