Nivo okeana sada raste ritmom od približno tri milimetra na godinu, ali bi se ritam mogao utrostručiti na 10 milimetara svake godine sve do 2100. godine, navodi se u najnovijoj studiji.
Rast nivoa okeana ubrzava se i do kraja veka mogao bi dosegnuti 65 centimetara, što se poklapa s procenom Ujedinjenih nacija. Ta pojava bi mogla ozbiljno da ugrozi gradove na obali, navodi se u američkoj naučnoj studiji.
Rezultati tih radova temelje se na podacima koje su prikupljali sateliti tokom 25 godina. Oni su "u skladu s projekcijama iz izveštaja AR5 (koje je u 2014.) predstavio UN-ov stručni panel za klimu (GIEC)", navodi se u studiji objavljenoj u listu Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States (PNAS).
"To ubrzanje izazvano je prvenstveno ubrzanim otapanjem Grenlanda i Antarktika i moglo bi potencijalno udvostručiti ukupan nivo okeana do 2100. godine, što je novost u odnosu na projekcije koje su polazile od načela da će rast biti konstantan", kaže glavni autor studije Stive Nerem, profesor aeronautičkog inženjerstva na Univerzitetu u Koloradu.
S tim rastom koji se svake godine ubrzava, nivoi okeana narasli bi više od 60 centimetara do kraja veka, kaže profesor Nerem.
Pogledajte i Pacifičko ostrvo Tuvalu ipak ne tone, već raste
"I naravno, to je oprezna procena", upozorio je.
Klimatske promene uzrokuju rast okeana putem dva fenomena: ubrzano otapanje leda na polovima i povećanja nivoa ispuštanja štetnih gasova u atmosferu.
Ovaj drugi fenomen odgovoran je za rast temperature voda, jer topla voda manje je gusta od hladne i zauzima više mesta.
Taj mehanizam već je odgovoran za polovinu od konstatovanih sedam centimetara koliko je nivo mora narastao u posmatranih 25 zadnjih godina, kaže profesor Nerem.
"Ova studija skreće pažnju na važnu ulogu koju mogu imati podaci prikupljeni satelitima jer oni potvrđuju projekcije o klimi", rekao je koautor studije Džon Fasulo, klimatolog u Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere.